Lidovky.cz

Patří památky z Krymu Rusku, nebo Ukrajině, řeší v Amsterodamu

Asie

  8:00
Amsterodamské Allard Pierson Museum nyní řeší složitý problém. Neví, komu vrátit vzácné artefakty, které byly zapůjčeny z několika muzeí na Krymu pro výstavu „Krym – zlato a tajemství Černého moře“.

Allard Pierson Museum, Amsterdam foto: Allard Pierson Museum

Allard Pierson Museum - archeologické muzeum Amsterodamské univerzity nyní láká návštěvníky na výstavu věnovanou historii Krymu, kde se představují cenné nálezy staré i několik tisíciletí. Ukazují, jak se toto území vyvíjelo od osídlení Řeky v 7. století před naším letopočtem i v období, kdy Krymu vládli například Skythové, Gótové či Hunové. Dokazují, že Krym a černomořské oblasti byly důležitou obchodní a kulturní křižovatkou mezi Evropu a Asií. K vidění jsou i mimořádně vzácné předměty včetně zlatých šperků, helmic či bohatě zdobených zbraní. Nikdy předtím nedala Ukrajina k dispozici tolik vzácných předmětů obrovské hodnoty pro účely zahraniční výstavy.

Z výstavy Krym – zlato a tajemství Černého moře

Mezi více než 1000 objekty je například ceremoniální přilba z počátku 4. století před naším letopočtem, drahocenné klenoty a čínská lakovaná schránka přivezená na Krym v římských dobách po Hedvábné stezce, která dokazuje, jak úzké byly kontakty mezi dvěma tehdejšími mocnostmi – Římem a Čínou.

Anexi Krymu Nizozemsko neuznává

Výstava, která byla nejprve k vidění v Bonnu, začala v amsterodamském muzeu 7. února. Měla zde původně skončit v květnu, ale byla prodloužena do konce srpna. Muzeum má tedy více času, aby vyřešilo zapeklitý problém s vracením exponátů. Cenné artefakty si totiž zapůjčilo z pěti ukrajinských muzeí, z nichž čtyři jsou na Krymu. Smlouvy o zápůjčkách byly vyhotoveny ještě před anexí Krymu Ruskem, kterou Nizozemsko odsuzuje a neuznává.

"Vzhledem ke složitosti celé problematiky, je způsob vracení objektů v současné době zkoumán právními poradci na Univerzitě v Amsterdamu a požádali jsme o právní rozbor a pokyny také ministerstvo zahraničních věcí v Haagu," sdělila tisková mluvčí muzea Amber van Schagen.

Z výstavy Krym – zlato a tajemství Černého moře

Zatímco tedy amsterodamské muzeum řeší, komu vzácné artefakty vrátit, několik ruských muzeí jako například muzeum v Krasnodaru, Astrachani nebo Volgogradu si již podle agentury Itar-Tass pospíšilo s nabídkou, že by se mohlo těchto objektů ujmout. Ředitel Ermitáže Michail Pjotrpovskij má ale o osud těchto předmětů obavy. "Je to vážný problém. Akčoliv právně muzea moc šancí nemají, ty objekty jim patří," sdělil agentuře Itar-Tass. Tato složitá situace již vyvolává i mezinárodní slovní přestřelky. Zatímco ukrajinský vicepremier Syč obviňuje Rusy, že se chtějí vzácných artefaktů zmocnit, ruský televizní kanál Rossija 24 naopak přišel s domněnkou, že to jsou Holanďané, kteří chtějí této situace využít a památky si ponechat. Archeoložka Valentina Mordvintseva z Ukrajinské Akademie Věd v Simferopolu, která pomáhala výstavu zorganizovat, řekla pro ruský kanál NTV, že "rozdělení krymské sbírky by bylo fatální a mělo by zničující důsledky, jak pro objekty, tak pro muzea."

Jak to dopadne, se tedy zatím řeší, ale již teď má Archeologické muzeum v Amsterodamu o publicitu, ačkoliv nejspíš nechtěnou, postaráno. "Náštěvníci, včetně novinářů, jsou samozřejmě velmi vítáni výstavu navštívit, ale v současné době nebudeme poskytovat žádná interview, ani vydávat další prohlášení," uzavřela to zástupkyně muzea Amber van Schagen.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.