Lidovky.cz

Vězeňské kérky či pomalovaný Ötzi. Vychází kniha Dějiny tetování

Kultura

  8:13
PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE Kdy si první člověk vpravil pod kůži barvicí pigment? Jak? A proč? Jistotu nezískáme nikdy, ale víme, že tetování provází lidstvo tisíce let. Nejstaršími důkazy jsou mumie jihoamerické kultury Chinchorro a také alpského „Ötziho“, jenž má na těle řadu čárek; nikoliv z krášlicích, ale spíše z léčivých či magických důvodů. Prohlédněte si ukázky z nové knihy Dějiny tetování od Martina Rychlíka.

Indonésan v okolí Ubudu na ostrově Bali (vyfocen autorem v červenci 2011). foto: Dějiny tetování

Svá těla upravují všechna společenství. Kvůli zkulturnění, rituálům, ale i proto, aby lidé sdělovali, že někam patří, že dobře válčí, že dospěli anebo že někoho milovali… Důvodů je tolik, jako je tetovacích jehel. Evropa tetování po staletí vytěsňovala, ale nejen od Polynésanů se tomuto umění opět přiučila.

Z těl námořníků pronikly „kérky“ až ke společenské smetánce. Tetování se proměnilo. Z prostých malůvek v krásná díla, snad i umění, jež využívá novinek – a třeba ve tmě svítí. A proč si s tím „zákrokem“, jenž je bolestivý a při němž teče krev, nedají lidé pokoj ani po 5 300 letech od Ötziho smrti? To vše naznačují fascinující dějiny tetováže.

Knihu v paláci knih Neoluxor v úterý 3. června pokřtil Vladimír Franc, jenž k ní napsal i předmluvu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.