Lidovky.cz

Potrhlý humor Monty Pythonů bude už jen na záznamech

Kultura

  15:00
Skeče o ministerstvu švihlé chůze, mrtvém papouškovi či obraně proti čerstvému ovoci. Tyto a podobné opusy nabízela divákům britská komediální skupina Monty Python, jejíž produkce znamenala svého času radikální průlom v televizní zábavě, byť Pythoni jako takoví skončili před třiceti lety. Nyní skupina uspořádala jednorázovou sérii vystoupení a v neděli 20. července se odehraje poslední z nich.

Monty Python po třiceti letech: Eric Idle, John Cleese, Terry Gilliam, Michael Palin a Terry Jones. foto: Reuters

První pythonovské vystoupení od roku 1982 a údajně poslední vůbec bude v tento den přenášeno do celého světa. Resuscitace skupiny zaznamenala v Británii smíšené reakce, byť vstupenky na jejich celkem pět vystoupení byly vloni na podzim vyprodány v rekordním čase. Nakonec se ale po rozpačitém přijetí objevily i na slevových portálech. Představení bylo hlavně výběrem úspěšných čísel z minulosti.

V nových vystoupeních skupiny chybí jen Graham Chapman, který zemřel v roce 1989.

Pythonovský humor je inteligentní, ale také praštěný, bezostyšný, infantilní, nešetří nikoho a nic. Na české televizní obrazovky se celkem pochopitelně dostal až po roce 1989.

Obrátili anglický humor naruby

Dvacet let předtím přišla britská televize BBC poprvé s pásmem skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus, v němž pět anglických bláznivých intelektuálů plus jeden americký výtvarník (autor animovaných sekvencí seriálu) obrátilo anglický humor naruby. Byli to Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin a Terry Gilliam.

Všichni byli univerzitně vzdělaní, všichni prošli buď Oxfordem nebo Cambridge. "Raději dráhu komika než osud horší než smrt," komentoval to Idle. Cleese byl vystudovaný právník, Jones historik, později vydal historicko-literární knihu o Canterburských povídkách, Graham Chapman byl lékař, který ještě dlouho provozoval praxi.

Skupina Monty Python přivedla na televizní obrazovky něco totálně jiného...

Hlavní pythonovskou myšlenkou bylo "vymyslet show, u které nikdy nebudete vědět, co přijde v následující minutě". Mladíci se dali dohromady s Carltonem Greenem, bratrem slavného anglického romanopisce Grahama Greena, jenž v té době řídil televizní stanici BBC a navíc věřil, že stále existují lidé, kteří si zaslouží být uráženi.

První reakce na jejich show byla vlažná. BBC totiž jako publikum vybralo skupinu letitých důchodců, "kteří věřili, že se jdou podívat na cirkus", vzpomínal Idle. Poté BBC rozhodla, že skupina musí mít v názvu cirkus a členové nebyli schopni shodnout se na něčem jiném, než byl "Monty Pythonův létající cirkus". Navíc se jim líbilo, že smyšlený Monty Python skutečně zní jako jméno "opravdu špatného divadelního agenta".

Jones se uplatnil i jako neodolatelný představitel většiny ženských rolí: "Dohodli jsme se, že ženy bude hrát ten z nás, který má nejmenší penis. Ale John Cleese většinou nechtěl, tak jsem je musel hrát já." V průběhu práce na seriálu (celkem vzniklo 45 dílů) natočili filmový debut A teď něco úplně jiného a posléze parodii na legendy o Artušovi a rytířích kulatého stolu - Monty Python a Svatý grál (1975): "Měli jsme rozpočet 150.000 liber. Nikdo je ale nechtěl dát, a tak nás podpořily hudební skupiny, například Led Zeppelin a Pink Floyd," vzpomínal Jones.

Monty Python.

Následoval snímek Život Briana (1979) a patrně nejkontroverznější film, Monty Pythonův smysl života (1983). Po Chapmanově smrti v roce 1989 se skupina prakticky rozpadla.

Kultovní skeče britských komiků pronikly i na české pódium - od roku 2007 se v pražském divadle Rokoko hrálo pod názvem Monty Pythonův létající kabaret asi 20 vybraných skečů.

Pythonovský humor je v ČR hodně oblíben, o čemž svědčí uvádění pythonovských sérií v České televizi i ostře sledované návštěvy jednotlivých Pythonů v Čechách, například Terryho Gilliama na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.