Lidovky.cz

Nové knihy: rodinná sága od Michaela Cunninghama i netradiční špionáž

Kultura

  6:00
Tělo a krev je název novinky od autora slavných Hodin Michaela Cunninghama, která se právě objevila na knižních pultech. V nabídce letního čtení je i proměna španělské švadlenky ve špiónku v románu Čas mezi šitím, dvě nové detektivky nebo výpravná monografie malíře Plachta.

María Dueñasová: Čas mezi šitím foto: Reprofoto

Nový román amerického spisovatele a držitele Pullitzerovy ceny Michaela Cunninghama přináší rodinnou ságu čtyř generací rodu Stassosových. Příběh z Řecka pocházejících přistěhovalců a jejich potomků se odehrává v Detroitu a obemyká bezmála celé 20. století. Zakladatelem dynastie je Constantine, který se svou italskou manželkou vychovává  tři děti – Susan, Billyho a Zoe. Rodina je zpočátku chudá, pak ale Constantine udělá kariéru ve stavebnictví a záhy rodina Stassosových představuje typický americký sen. Jenomže ve skutečnosti je vše trochu jinak. Constantine trpí záchvaty zuřivosti, které si vybíjí na manželce i dětech. Zoe v dospělosti vychovává své dítě s transvestitou (a je HIV pozitivní), Billy je gay a žije s jiným mužem a Susan své dítě počne tajně...

Michael Cunningham: Tělo a krev

Román, postavený zejména na silných a děj posouvajících dialozích, obsahuje témata, která se táhnou celou Cunninghamovou tvorbou: láska v nejrůznějších podobách, rodinné a partnerské vztahy, stárnutí a smrt. Poprvé zde zaznívá i "americké téma" a s ním i zásadní otázka - co znamená být Američanem? Je Stassos spíš Řek, nebo Američan? Jeho děti jsou bezesporu skuteční Američané, ale on jim nedokáže nikdy porozumět, vlastně je ani přijmout v jejich jinakosti…

Ze švadleny špionkou

María Dueñasová: Čas mezi šitím

Debutový román Čas mezi šitím Španělky Maríe Dueñasové byl brzy po vydání přeložen do více než pětadvaceti jazyků. Příběh o zdánlivě obyčejné ženě, která využije svůj talent a odvahu, aby se proměnila v prestižní krejčovou a později v tajnou agentku pracující pro Spojence za druhé světové války, se stal i předlohou televizního seriálu.

Mladá švadlenka Sira Quiroga opustí Madrid těsně před začátkem španělské občanské války se svou velkou láskou a společně se usadí exotickém marockém Tangeru. Sira je však brzy opuštěná a topí se v dluzích. Přestěhuje se a podaří se jí začít nový život a otevřít si módní salon, kde přijímá klientky cizokrajného původu a podivuhodných osudů. Po vítězství fašistů v občanské válce ve Španělsku a pod hrozbou vypuknutí války v Evropě se život fiktivní protagonistky nečekaně protne s osudy skutečných historických postav, mezi kterými vynikají Juan Luis Beigbeder, záhadný a málo známý ministr zahraničních věcí v první Frankově vládě, jeho milenka, excentrická Angličanka Rosalinda Foxová, a námořní atašé Alan Hillgarth, šéf britských tajných služeb ve Španělsku za druhé světové války. Společně Siru přesvědčí, aby přijala riskantní úkol, při němž se látky, stehy a střihy její krejčovské dílny promění ve viditelnou fasádu něčeho mnohem temnějšího a nebezpečnějšího....

María Dueñasová je doktorka anglické filologie a profesorka na Univerzitě v Murcii. Čas mezi šitím je její první kniha, v roce 2012 vydala svůj druhý román Mise: Zapomnění (Misión Olvido), jehož český překlad se připravuje.

Detektivky: severská deprese i americké trauma

Henning Mankell: Usměvavý muž

Usměvavý muž je název dalšího pokračování bestsellerové série švédského spisovatele Henninga Mankella, který na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Kurta Wallandera a napsal o něm sérii knih, které ho proslavily po celém světě.

Tentokrát to skoro vypadá, že nastal čas, kdy komisař Wallander u policie skončí... Poté, co při výkonu služby zabil člověka a propadl se do alkoholem poháněné deprese, dospěl k rozhodnutí, že jeho čas u policie je u konce. Vyhledá ho však starý přítel a požádá ho o pomoc při vyšetřování podezřelé smrti jeho otce. Kurt zprvu odmítá, když je ale jeho přítele nalezen zastřelený, okamžitě se rozhodne případ dvojnásobné vraždy vyšetřit.

Hank Steinberg: Mimo dosah

Hrdinou napínavého románu Hanka Steinberga Mimo dosah je americký novinář Charlie Davis, který poté, co byl v Uzbekistánu svědkem vládou nařízeného masakru civilního obyvatelstva, musí řešit řadu problémů. Má žít v klidu a bezpečí s rodinou na losangeleském předměstí a hodit za hlavu snahy o nápravu nespravedlivého světa, nebo se vrátit do nebezpečného prostředí investigativní žurnalistiky a ohrozit tím ženu a děti? Může ještě důvěřovat vlastní ženě a užírat se tak pocity úzkosti, nebo ohrozit jejich manželství a snažit se vypátrat, proč je stále v kontaktu se svým bývalým milencem z Uzbekistánu? Možná by se Charlie ani nikdy nepřinutil něco podniknout, nebýt toho, že se jednoho dne jeho žena Julie a děti nevrátí z výletu do Disneylandu...

Autor Hank Steinberg je úspěšný filmový a seriálový scénárista. Jeho nejúspěšnějším počinem je Beze stopy (Without a Trace, 2002), jenž získal mnohá ocenění, následovaly seriály Devět rukojmí (The Nine, 2006) a Poslední loď (The Last Ship, 2013). Mimo dosah je jeho první román, ze kterého právě vzniká filmový scénář pro produkční společnost Paramount Pictures.

Amazonský pokrm bohů

Otto Placht: El Libro Mágico

Ponor se do světa amazonských pralesů nabízí monografie malíře Otto Placht s názvem El Libro Mágico. Vizuálně i textově barvitá kniha vypráví o kouzlu života v pralesích peruánské Amazonie a o síle tradice a inspirace, s níž se osudově setkal český malíř Otto Placht. Nejde o tradiční monografii, ale spíš o svéráznou kaleidoskopickou sondu do Plachtovy mnohovrstevnaté tvorby a dobrodružných životních osudů.

Zároveň je kniha i osobitým holdem ayahuasce – jednomu z "pokrmů bohů", který je po staletí spjat s duchovní praxí indiánských kmenů amazonských pralesů a místní šamani ho dodnes využívají k léčení, věštění i čarování. Právě svět ayahuaskových vizí spolu s proměnlivým ornamentem indiánů kmene Shipibo už více než dvacet let sytí malířovu imaginaci a provází ho na jeho cestách za "brány vnímání".

Vedle vzpomínkového textu samotného malíře obsahuje kniha i texty teoretiků, historiků umění a dalších osobností spjatých s dílem Otty Plachta, jako je americká výtvarnice a kurátorka April Dolkar, člen akademické obce univerzity UNIA v peruánské Pucallpě Otto Florese Sáenze, historička umění Vandy Skálové nebo kulturní antropolog Mnislav Zelený – Atapana. Kniha obsahuje texty v češtině, španělštině a angličtině.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.