Lidovky.cz

Festival spisovatelů se stěhuje do Senátu. Letos bude s marockou příchutí

Afghánistán

  6:00
Hlavním tématem Festivalu spisovatelů je letos marocká literatura. 24. ročník festivalu se koná od 2. do 4. října i přes finanční problémy, které mu tentokrát pomáhá řešit Senát. Právě v jeho prostorách budou probíhat debaty na téma láska a nenávist nebo terorismus a domov. O nové podobě festivalu hovoří v rozhovoru zástupce ředitele Guillaume Basset.

Guillame Baset, zástupce ředitele Festivalu spisovatelů. foto: Reprofoto

Jak to vypadá s letošním financováním festivalu, které bylo loni problematické?
Ano, pražská radnice nám minulý rok škrtla devadesát procent podpory. Museli jsme udělat festival v nouzovém režimu, ale stejně jsme přivezli tureckého nobelistu Orhana Pamuka. Tento rok je situace o něco lepší, byť do normálu jsme se nevrátili. Museli jsme se spolehnout spíše na podporu Senátu, ostatně patronem festivalu je jeho předseda Milan Štěch. Radnice si naštěstí význam festivalu uvědomila. Starosta Tomáš Hudeček se s námi spojil, podpora je opět slabší než obvykle, ale nějakou jsme získali.

Proč jste si jako hlavní téma vybrali marockou literaturu?
Situace nás nutí změnit formát a určitým způsobem se uskromnit – a na druhou stranu Maroko je v arabském světě mimořádně bohatá a zajímavá země. Vše také souvisí s tématem festivalu, jímž je konfrontace mezi nenávistí a láskou. Dále existují evidentní paralely mezi Marokem a Českou republikou, samozřejmě ne v rázu krajiny, ale v historii. Ty dva státy se dokázaly udržet, i když je obsadily velké říše. Francouzský kolonialismus samozřejmě nebyl úplně v pořádku – a v případě České republiky se tu vystřídalo Rakousko-Uhersko, třetí říše a Sovětský svaz.

Není to srovnání trochu povrchní?
Obě země přece musely bránit svou kulturu a spojuje je i otázka jazyka, protože čeští spisovatelé museli obstát vůči němčině, ruštině a angličtině, zatímco ti maročtí se dělí na frankofonní a arabofonní. Také je otázka, jak se zdejší autor může prosadit ve světovém měřítku. Odpovědět by na ni mohl třeba Mahi Binebine, to je spisovatel a malíř s mezinárodním ohlasem, který přijede. Vystavuje v New Yorku, zrovna teď připravuje výstavu v San Diegu. Mehdi Qotbi je také známý umělec a jeho propojení s literaturou je ale jasné, hodně se věnoval kaligrafii a úzce spolupracoval s četnými spisovateli, například s Jiřím Kolářem.

Mahimu Binebinovi teď vyšla kniha v českém překladu – Hvězdy ze Sidi Moumen. Souvisí nějak s tématem festivalu?¨
Bezpochyby. Popisují se v ní podmínky, za kterých se mladí lidé, vlastně spíš děti z chudých poměrů, stanou teroristy. Kniha má bohužel reálný předobraz. V roce 2003 spáchali mladí Marokánci sebevražedné atentáty v hotelu v Casablance, které měly za následek jedenačtyřicet mrtvých. Důvodem byla láska k bohu – jenže zvrácená, proměněná v nihilistickou nenávist.

Přináší ta kniha něco víc než umělecký příběh?
Myslím, že pro lidi na celém světě je užitečné porozumět logice nenávisti. Cílem je narušit začarovaný kruh, v němž se láska s nenávistí neustále střídá. Češi té nenávisti mohou asi těžko rozumět z historických důvodů, ale i pro Maročany v Casablance to bylo něco neuvěřitelného, nepochopitelného, takové útoky se odehrávaly třeba v Afghánistánu, ale u nich ne.

Jedním z hostů letošního festivalu bude marocká básnířka Fatéma Chahid.

V pátek 3. října se v Senátu koná diskuse na téma Domov. Podle jakého klíče jste vybírali účastníky?
Té diskuse se zúčastní Mahi Binebine, básnířka Fatéma Chahid, Jan Čulík, Tomáš Zmeškal a Jan Kavan. Všechno jsou to lidé s mezinárodním přesahem a se zajímavým profilem. Například Fatéma Cháhid byla v Maroku první básnířkou vystupující veřejně. A je to Berberka, protože marocká společnost vznikla jako výsledek bohatého míšení kultur.

Ne všichni zúčastnění jsou spisovatelé…
Festival by neměl být jen literární nebo spisovatelskou akcí, naším cílem je festival "idejí". Nikoli veletrh – smyslem je zahájit debatu mezi intelektuály. Například Jan Čulík je spíše novinář, ale k tématu festivalu má rozhodně co říci. Chceme diverzitu, nestojíme o to, abychom diskutovali s klony. Ostatně, 7. listopadu představíme běloruskou spisovatelku Světlanu Alexijevičovou (v roce 2013 nominovanou na Nobelovu cenu), s níž bude možné zkoumat nejen lásku a nenávist, ale také dějiny. Zabývala se Sovětským svazem a ve Francii získala cenu Prix Médicis za nejlepší esej. Příští rok vyjde v Čechách její druhá kniha. Takže to bude další originální osobnost festivalu.

Festival proběhne od 2. do 4. října a 7. listopadu 2014. Více na http://www.pwf.cz/rubriky/festival-2014/

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.