Lidovky.cz

Kolja i Kubišová. 17. listopad v zahraničí připomene stovka akcí

Kultura

  13:00
Pětadvacet let od pádu železné opony připomíná i stovka kulturních událostí konaných v zahraničí ve spolupráci Českých center a zastupitelských úřadů. Na kulturních programech k výročí sametové revoluce se podílejí přední české soubory a významní umělci včetně České filharmonie. Stěžejním projektem je putovní výstava Česká osudová data, která právě probíhá v Rotterdamu a ve Vídni.

Srpen 1968. Z výstavy Česká osudová data v galerii Českých center. foto: Vladimír Lammer

„Připomínáme si události, díky kterým žijeme posledních 25 let ve svobodné a demokratické společnosti. Na mnoha místech na světě tomu tak není. Proto naše cesta k demokracii a návrat do Evropy, stejně jako odkaz Václava Havla nebo ekonomická transformace, mohou být stále aktuální a inspirativní pro mnoho zemí, které teprve usilují a bojují o důstojnější podobu života,“ představil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek cíl a smysl těchto projektů.

Česká osudová data putují Evropou
Stěžejním projektem Českých center je výstava Česká osudová data - velkoformátové snímky předních fotografů zachycující přelomové okamžiky českých novodobých dějin. Výstava představuje fotografie osvobození Prahy po německé okupaci, vzestupu a pádu pražského jara a sametové revoluce zachycené objektivem známých českých fotografů Miroslava Hucka, Vladimíra Lammera, Jana Reicha a řady dalších.Výběr kurátorky Dany Kyndrové mohli již v létě letošního roku zhlédnout návštěvníci galerie v Rytířské v Praze. Doposud se výstava prezentovala v Miláně, Tel Avivu, Mnichově a Kyjevě a nyní je k vidění v Českých centrech v Rotterdamu a ve Vídni. Další zastávkou bude Kodaň a Varšava.

Srpen 1968. Legendární fotografie tanku bořícího podloubí na náměstí v Liberci....
Srpen 1968. Z výstavy Česká osudová data v galerii Českých center.

Ve znamení filmové tvorby
V rámci oslav 17. listopadu se uskuteční množství filmových projekcí po celém světě. Například ve Španělsku a Japonsku shlédnou Kolju, Francouzi zase dokumentární film Kristiny Vlachové Dračí setba - snímek pojednávájící o politických vězních během komunistického režimu. České centrum Tel Aviv připomíná 17. listopad 1989 promítáním filmu Holky z fildy, o generaci žen, které společně prožily zlomovou historickou událost. I když se po studentské stávce cesty Jany Hybáškové, Aleny Ježkové, Alice Rahmanové a Pavly Milcové rozešly, dodnes je spojuje nasazení, s nímž realizují věci, ve které věří.

České centrum Londýn připravilo tematický blok filmů připomínající výročí sametové revoluce v rámci podzimního filmového festivalu Made in Prague. V průběhu listopadu tak mají diváci možnost vidět například dokumenty Občan Havel Pavla Kouteckého, Magický hlas rebelky Olgy Sommerové a Sametové teroristy Petra Kerekese. Nejnovější film Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové bude promítán i v Bukurešti a jiných městech.

Marta Kubišová s Václavem Neckářem ve filmu Magický hlas rebelky.

Normální život Kateřiny Šedé
V Maďarské národní galerii se představuje Kateřina Šedá – nositelka ceny Jindřicha Chalupeckého, která se proslavila například projektem Od nevidím do nevidím, kdy ve spolupráci s Tate Modern přenesla malou moravskou obec Bedřichovice i s 80 obyvateli dočasně do Londýna. Její instalace v Budapešti s názvem Normální život je součástí mezinárodního výtvarného projektu Turning Points. Výstava uspořádaná budapešťským klastrem EUNIC nabízí výtvarnou reflexi historických milníků uplynulého století od vypuknutí 1. světové války až po pád komunismu a rozšíření EU v roce 2004.

Více o výstavě Kateřiny Šedé čtěte zde:

Iva Bittová a Plastic People ve Varšavě
Od 10.11. bude celý týden probíhat maraton koncertů českých a polských kapel v Polsku. Z Čech sem přijíždějí Iva Bittová, Plastic People, Už jsme doma, Heebee Jeebies, Jaroslav Hutka a další písničkáři. Kulturních oslav v zahraničí se účastní také novináři. Například ve spolupráci Českého centra Mnichov s Adalbert Stifter Verein se koná přednáška Jiřího Peňáse a následná diskuze 25 let sametové revoluce – Čeští novináři bilancují. Podobně laděné besedy se uskuteční i v Miláně, kde se odehrají v rámci festivalu Bookcity Milano.

Václav Havel v Kapitolu
Události roku 1989 v Československu a osobnost Václava Havla připomene ve Spojených státech amerických řada konferencí, filmů i vystoupení České filharmonie. Slavnostní koncert řízený Jiřím Bělohlávkem se uskuteční 17. listopadu ve Washingtonské národní katedrále, kde zazní Smetanova Vltava a Dvořákova Novosvětská.

ČTĚTE TAKÉ

Vyvrcholením oslav pak bude odhalení busty Václava Havla v budově Kapitolu. „A to je nebývalé,“ zdůraznil ministr Zaorálek: „To bude čtvrtý cizinec, jehož busta bude takto umístěna v Kapitolu - po Lajosi Kossuthovi, Winstonu Churchillovi a po švédském diplomatu Wallenbergovi, který zachraňoval Židy v Maďarsku.“

Oslavy 17.listopadu v zahraničí jsou rozloženy na celý měsíc a při pořádání řady akcí česká diplomacie a české instituce spolupracují se zastupitelskými úřady dalších středoevropských států, zejména pak zeměmi Visegrádské čtyřky – Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.