Lidovky.cz

Spor o busty v Národním divadle. Jde o perzekuci naší rodiny, píše Hrušínský ml.

Kultura

  16:44
PRAHA - Herec a ředitel Divadla na Jezerce Jan Hrušínský odeslal otevřený dopis řediteli Národního divadla, v němž ho obviňuje, že nechal z hlavního foyeru odstranit dvě busty významných herců – jeho otce Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra.

Herec Jan Hrušínský foto: Lidové noviny

V dopise uvádí, že busty Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra byly před devatenácti lety umístěny přímo proti bustě T. G. Masaryka. „Byli nejen vynikající a dodnes národem milovaní herci, ale i celoživotní divadelní kolegové a přátelé. Tento fakt je i neodborné veřejnosti dostatečně znám a z tohoto důvodu byly jejich busty umístěny tak, aby zde oba zůstali společně i po smrti.“

Hrušínský dále vysvětluje, jak s údivem zjistil, že busty byly z čestného místa odstraněny a nahrazeny někým jiným – jeho otec do okrajové části vestibulu a Josef Kemr úplně jinam.

V závěru dopisu dává přesunutí bust do souvislosti se skutečností, že nový šéf činohry Daniel Špinar nepočítá s dalším působením jeho ženy, herečky Miluše Šplechtové v souboru činohry. Nového šéfa obviňuje z nevkusného jednání a tvrdí, že Šplechtová musí odejít, protože nový šéf nesouhlasí s profilací Divadla Na Jezerce. Tak jí to prý bylo sděleno při pracovním pohovoru. Celou záležitost vidí jako perzekuci své rodiny za jiné názory a postoj Národního divadla a jeho vedení přirovnává k režimním praktikám před rokem 1989. Závěrem žádá, aby busty byly vráceny na původní místo.

Busta je prý stále na stejném místě

Tiskový mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk ovšem vysvětluje, že busta Rudolfa Hrušínského je stále na stejném místě a to v předsálí u hlavního foyeru na 1. balkoně Národního divadla. „V roce 2011, kdy byl ředitelem první scény Ondřej Černý, jsme bustu Josefa Kemra přemístili na první galerii mezi další činoherce, kde je ve skvělé společnosti Radovana Lukavského, Borise Rösnera, Jaroslava Marvana, Rudolfa Deyla, Karla Högera a dalších. V předsálí u hlavního foyeru zůstávají zejména hudební velikáni a dvě busty tanečníků, přičemž balet má v celém divadle busty pouze čtyř umělců. Jinak jsou tam umístěné mramorové sochy prvních herců Národního divadla například Jindřich Mošna a z logiky věci ještě Jan Neruda a František Palacký.

Busta Rudolfa Hrušínského
Busta Josefa Kemra
Busta Rudolfa Hrušínského
Busta Rudolfa Hrušínského

Staněk dodává, že v inkriminovaném roce, kdy došlo k přesunu, vedení divadla chtělo v interiéru historické budovy umístit bustu Václava Havla. Volba padla jednoznačně na místo vedle prezidenta Masaryka. Proto se Josef Kemr dostal mezi své kolegy na první galerii. Busta Hrušínského ale na svém místě zůstala, i když koncepčně by měla být rovněž na první galerii.

„Myslím, že současné umístění busty Rudolfa Hrušínského má nakonec větší logiku, protože je přesně naproti bustě Václava Havla. Tak to cítím, bez jakýchkoli emocí. A navíc Hrušínský a Kemr se podle mě do tohotu prostoru příliš nehodí, protože tady jsou osobnosti spjaté s operou, prezidenti či zakladatelé myšlenky Národního divadla,“ řekla konzervátorka Národního divadla Petra Daňhelová s tím, že o umístění bust vedou v divadle dlouhé diskuse. 

Magda Vašáryová a Rudolf Hrušínský ve filmu Postřižiny (1980)

Podle tiskového mluvčího je socha Hrušínského součástí haptické stezky pro zrakově postižené spoluobčany a do ní je zahrnuto pouze dvacet bust. „Je to rovněž pocta velkému umělci, upřesňuje a dodává: „Rozmísťování bust je složitá a citlivá záležitost. Snažíme se je uspořádávat alespoň tematicky, pokud to lze. Nepravidelně zasedá tzv. Bustova komise, která vždy s odstupem času přezkoumává rozhodnutí o umístění a pozici.“

K pracovnímu rozhovoru Daniela Špinara a Miluše Šplechtové se vedení Národního divadla odmítá vyjádřit, protože respektuje soukromí obou umělců.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.