Lidovky.cz

Febiofest končí. Ceny jsou rozdány a vítězným filmem je Život v akvárku

Kultura

  14:00
PRAHA - Vítězem soutěže Nová Evropa končícího Febiofestu je islandské drama Život v akvárku. Grand Prix spojenou s finanční odměnou 5000 eur převezme dnes režisér Baldvin Zophoníasson na závěrečném ceremoniálu přehlídky. Febiofest letos uvedl 159 filmů z 56 zemí, po pražské části bude od 30. března do 17. dubna pokračovat v regionech. Podle prezidenta festivalu Fera Feniče snímky zhlédlo 62.000 diváků, o několik set více než loni.

Z filmu Život v akvárku. foto: Reprofoto

Diváci pak zhlédli jeho nový snímek Druhý báječný hotel Marigold, v němž hrají Judi Denchová nebo Richard Gere.

Film rozvíjí příběh první části této komedie, v níž si parta bohatých důchodců chtěla užít báječné stáří v indickém hotelu - bohužel ještě nedokončeném. Pokračování se v českých kinech objeví od 2. dubna.

Porota ocenila silný příběh

Sedmatřicetiletý Zophoníasson na dnešní tiskové konferenci uvedl, že jeho snímek před měsícem ovládl výroční ceny islandské filmové akademie, když proměnil všech 12 nominací včetně ceny pro nejlepší film. Snímek vznikl v koprodukci Islandu, Finska, Švédska a České republiky, kterou mezi producenty zastupuje společnost Axman Production. Mezi dvanácti tituly soutěže prvních a druhých filmů Nová Evropa byl i debut Štěpána Altrichtera s názvem Schmitke, který vznikl v česko-německé koprodukci.

Život v akvárku přináší naturalistický pohled na život v Reykjavíku, kde si hlavní hrdinka - matka a učitelka ve školce - musí přivydělávat jako prostitutka. Dramatické vyprávění podle poroty překvapuje svou čistotou a pravdivostí. Její členové v čele s herečkou Vlastou Chramostovou ocenili především silný příběh, který se diváka vnitřně dotkne, propracovaný scénář a vynikající herecké výkony.

„Při výběru titulů do této sekce, reprezentující nastupující generaci evropských filmařů, se řídíme kvalitou. Chceme přiblížit různé trendy, s jakými se snaží tvůrci prosadit ve světě filmu; proto se tu vedle obsahově i formálně náročných uměleckých výpovědí během osmi let objevily i ryze žánrové snímky: horor, thriller, nízkorozpočtová sci-fi či romantická komedie,“ komentoval výběr programový ředitel Štefan Uhrík. Aniž by šlo o záměr se však podle něj letošní kolekcí vine jedno téma: pocit osamělosti, vykořeněnosti, vydělení, společenské handicapovanosti a výlučnosti až po mentální postižení, což charakterizovalo skoro všechny hlavní hrdiny.

Ceny Kristián a další plány

Na 22. ročníku Febiofestu bylo rozdáno pět Kristiánů za přínos světové kinematografii. Vedle Maddena je získali americká herečka Kim Novaková, francouzský režisér Jean-Jacques Annaud, herci Alan Rickman a Jeroen Krabbé. Novakovou, která se věnuje malbě, bude do 19. dubna připomínat v Zimním refektáři Strahovského kláštera výstava jejích pastelů inspirovaných impresionismem a surrealismem.

Letos poprvé organizátoři promítali kromě smíchovského multikina v CineStaru na Černém Mostě, o které byl velký zájem. Zcela nové publikum si našla sekce Febiofest Culinary Cinema uváděná ve spolupráci s Berlinale. Návštěvníci vybudované restaurace v barrandovském ateliéru po tři večery vychutnávali filmy s gastronomickou tematikou včetně exkluzivních večeří.

Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest každoročně podporuje charitativně zaměřené společnosti. Letos to je Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, kterému věnoval 21 440 korun.

Od 30. března bude festival pokračovat projekcemi vybraných snímků ve čtrnácti českých městech. Regionální ozvěny zahájí filmy Králova zahradnice s Kate Winsletovou v titulní roli a Pořád jsem to já v hlavní roli s Julianne Mooreovou. Naposledy se bude promítat ve Zlíně, kde ozvěny 17. dubna skončí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.