Lidovky.cz

Přelomové album šedesátých let. Dylanovo Highway 61 Revisited oslaví půl století

Kultura

  16:30
NEW YORK/PRAHA - Jen málokteré album poznamenalo vývoj populární hudby tak zásadně jako Highway 61 Revisited Boba Dylana z roku 1965. Podle některých dokonce odstartovala 60. léta. Od jejího vydání uplyne zítra (30. srpna) půl století.

Bob Dylan foto: Reprofoto

V pořadí šestou desku uznávaného amerického hudebníka zařadil časopis Rolling Stone na čtvrté místo v žebříčku nejlepších alb všech dob a svým zvukem kombinujícím folk, rock a blues i originálními texty odrážejícími politický i kulturní chaos soudobé Ameriky ovlivnila mnoho osobností.

Folk a protestsongy

Dylan, který začínal jako folkař a autor protestsongů, prodělal v polovině 60. let k nelibosti části svých fanoušků velkou proměnu. 

Stále více se obklopoval rockovými hudebníky, díky čemuž přešel od akustického projevu k elektrickému. V textech se zase čím dál více než společenskými tématy zabýval osobními prožitky.

Částečně se to projevilo již na albu Bringing It All Back Home z počátku roku 1965, o pár měsíců později to pak definitivně potvrdila následující deska. Z devíti písní je s akustickou kytarou nahraná pouze závěrečná Desolation Row, na všech ostatních doprovází Dylana skupina muzikantů v čele s kytaristou Mikem Bloomfieldem či klávesistou Alem Kooperem.

S nahráváním se začalo v polovině června, z první seance se nakonec použil jen úvodní hit Like a Rolling Stone. Ten později převzala řada umělců v čele s Rolling Stones, Jimim Hendrixem či Davidem Bowiem a časopis Rolling Stone jej zařadil na první místo v žebříčku 500 nejlepších písní všech dob.

Zbývajících osm skladeb dotočili Dylan se skupinou během pouhých šesti dnů na přelomu července a srpna. Krátce předtím ho i s kapelou „vybučeli“ fanoušci během kontroverzního „elektrického“ setu na folkovém festivalu v Newportu.

Nové album, které vystoupalo na třetí místo amerického a čtvrté britského žebříčku, dostalo název podle jedné z nejdůležitějších amerických dálnic, která spojuje místo Dylanova narození s tradičními hudebními baštami jako St. Louis, Memphis, New Orleans či oblast mississippského Delta blues.

Hlavní tepna blues

„Highway 61, hlavní tepna blues, začíná zhruba na témž místě, odkud pocházím. Vždy jsem cítil, že tady jsou moje kořeny, patřím sem a mohu po ní cestovat kamkoli, dokonce až hluboko na jih. Pořád to byla ta stejná silnice plná stejných protikladů, měst i duchovních předků. Tady je moje místo ve vesmíru, vždy jsem cítil, že ji mám v krvi,“ vysvětloval Dylan.

Z dnes čtyřiasedmdesátiletého hudebníka, skladatele, literáta a příležitostného herce a malíře se stala jedna z nejvýznamnějších kulturních osobností posledního půl století, což dokládají četné Grammy, Zlatý glóbus, Oscar či Pulitzerova cena. Člen Síně slávy skladatelů i Rokenrolové síně slávy má na kontě na čtyři desítky studiových alb (dosud posledním je letos vydané Shadows in the Night) plus řadu kompilací a živých desek.

Písničkář Bob Dylan
Kniha Kdo je ten chlap? s podtutulem Hledání pravého Boba Dylana se snaží...

V roce 1988 vyrazil na své Nikdy nekončící turné a je na něm dodnes, což znamená kolem stovky koncertů po celém světě ročně. Písně jako Like a Rolling Stone, Ballad of a Thin Man nebo Highway 61 Revisited ze stejnojmenného alba dodnes zůstávají nedílnou součástí Dylanových vystoupení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.