Lidovky.cz

Květinové kresby spiritistů i art brut umělců vystavují v Olomouci

Kultura

  14:00
OLOMOUC - Muzeum moderního umění v Olomouci od 28. dubna představuje imaginativní svět tvůrců art brut, tedy umění v původním, surovém stavu. Názve výstavy Květy a jiné světy odkazuje k převažujícím motivům květin v dílech spontánní a neprofesionální tvorby v muzejní kolekci art brut.

Anna Zemánková, (70.-80. léta 20. století) foto: Muzeum umění Olomouc

Fenomén masivně rozšířené kreslířské tvorby médií v rámci aktivit spiritistického hnutí byl v našich zemích na konci 19. století a v první polovině 20. století velmi rozšířený. Podle autorů výstavy nemá v evropském kontextu nemá obdoby. V obou totalitních režimech – nacistickém a komunistickém – byla však tato tradice postupně zlikvidována. Současná výstava je tak připomínkou mizejících a ztracených světů prostřednictvím fascinujících výtvorů českých, moravských a slezských mediumiků.

Václav Groul, bez názvu, 1948

Josef Kotzian, bez názvu (Solferino), 1943

„Rozkvétají tu květy jako volání zázračnosti ze záludných hlubin lidského vnímání. Vyplouvají tiše ze ztajené či nevědomé představivosti svých tvůrců, v biomorfních tvarech většinou botanicky stěží zařaditelných. Nejsou totiž přímým odrazem reálné přírody, ale především projekcí přírody vnitřní,“ uvedla autorka a kurátorka výstavy Anežka Šimková.

Na výstavě je představen výběr prací třiceti autorů, a to jak známých, ale teprve objevených tvůrců a ve velké míře i nepoznaných anonymů z celého dvacátého století. Kromě světoznámé olomoucké rodačky Anny Zemánkové jsou vystaveny přeludné květy Cecilie Zemánkové, Adély Ducháčové, Josefa Kotziana nebo Anny Haskel.

Výstava v olomouckém Muzeu umění potrvá do 25. září.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.