Lidovky.cz

Trauma, které nezmizí. Film o Nicku Caveovi je meditací o tvorbě a ztrátě

Kultura

  6:00
Kina po celém světě včetně Česka uvedou ve čtvrtek 8. září jednorázovou projekci výjimečného dokumentu One More Time With Feeling, v němž australský hudebník Nick Cave představuje svou novou desku Skeleton Tree. Během práce na ní se Cave musel vyrovnat s osobní tragédií - ztrátou syna Arthura, a film je tak zároveň zpovědí o traumatu, které navždy poznamenalo jeho život i tvorbu.

Nick Cave ve filmu One More Time With Feeling foto: Aerofilms

„Není to terapeutický film. Život jde dál, ať chcete nebo ne,“ řekl o snímku režisér Andrew Dominik, který ho osobně představil na světové premiéře během filmového festivalu v Benátkách. Film se začal natáčet letos v únoru na popud samotného Cavea, který původně zamýšlel pouze zdokumentovat práci na nové desce.

Režisér Andrew Dominik na festivalu v Benátkách.

„Nick zpočátku nevěděl, co to bude za film. Chtěl natočit své songy jako mini koncert, který půjde jednorázově do kin. Ale když jsme je natočili, bylo to jen pětatřicet minut hudby. Začali jsme improvizovat a vyvinul se z toho tento film,“ řekl o vzniku filmu Dominik, Caveův krajan, kterého s hudebníkem pojí dlouholetý přátelský vztah a setkali se i pracovně – Cave je autorem hudby k jeho filmu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. „V Melbourne, kde jsem vyrůstal, byl Nick něco jako Ježíš. Všichni jím byli posedlí, holky se hádaly, který song je o nich. Osobně ho mám moc rád a myslím, že je to velký umělec. Nick je postava božských rozměrů, ale i vystrašený chlapík před mikrofonem. Ve filmu jsem se snažil zobrazit obojí. I jeho dílo ukazuje obě jeho stránky,“ dodal Dominik.

Nick Cave. One More Time With Feeling

Za hranicí slov
Film začal vznikat sedm měsíců po smrti Caveova syna Arthura, který zahynul nešťastnou náhodou v létě předchozího roku v pouhých patnácti letech. Syrové a zároveň křehké téma zármutku prostupuje film od začátku, přestože se o něm ještě vůbec nehovoří, pouze v náznacích. „Nick o tom nechtěl diskutovat s novináři, když je to album o smrti Arthura, ale zároveň chtěl mluvit o tom, co se stalo. Proto jsme natočili tenhle film. Nick se se vším vyrovnává prací, vše je pro něj v podstatě inspirace, což platí asi pro každého umělce. Ale to, co se stalo, nelze pojmout,“ říká režisér filmu, který se rozhodl ho natočit černobíle a ve 3D (projekce v českých kinech budou ve 2D).

Kombinace těchto technologií, umocněná ještě občasným použitím „rybího oka“, vytváří úchvatné, dechberoucí obrazy i v okamžicích, kdy zobrazují beznaděj. „Dával jsem si pozor, abych nepřekročil hranici filmu o člověku, který prožívá smutek. Aby se z filmu nestalo emocionální porno o truchlení,“ dodává Andrew Dominik. Černobílé ladění zvolil podle svých slov proto, aby dodal filmu formální eleganci, technologii 3D pak z důvodu, že hudba má podle něj prostorovou kvalitu. A přestože režisér hovořil i o voyeristických kvalitách 3D technologie, jeho dokument nemůže být voyerismu více vzdálený. „U dokumentu si musíte všímat, jak se film vyvíjí a čím chce být. Při natáčení jsem se naučil věřit svým instinktům,“ řekl Dominik.

Ve filmu vystupuje také Caveův blízký spolupracovník Warren Ellis, manželka Susie a syn Earl, který přijde navštívit otce do nahrávacího studia. „Měli jsme s Nickem dohodu,“ říká Dominik. „Mohl jsem se ho ptát na cokoliv a točit všechno, ale slíbil jsem, že z filmu vynechám vše, s čím nebude spokojený. Když pak film viděl, měl nejdřív rozpačitý pocit. Nelíbily se mu scény s ním, ale líbily ty se Susie. U Susie to bylo naopak. Naštěstí Warrenovi se líbilo vše.“

Svůj stav popisuje Cave ve filmu jako trauma, které nikdy nezmizí. Může se na čas odsunout do pozadí, ale pak se zase vrátí, protože se od něj nemůžete odpoutat - „je to jako natažená guma, která vás vždycky zase přitáhne zpátky“.

Režisér Andrew Dominik na festivalu v Benátkách.
Nick Cave ve filmu One More Time With Feeling
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.