Lidovky.cz

Extrémně obtížné rozhodování

Názory

  19:15
Ad LN 20. 5.: Výslech Marka Čejky
V hodnocení íránského jaderného programu vychází Marek Čejka, stejně jako většina evropských a část amerických politiků, z optimistického předpokladu, že íránští představitelé sice mluví jako fanatici a šílenci, ale Írán je ve skutečnosti racionálně uvažující zemí, která za nejvyšší hodnotu považuje vlastní bezpečnost. Problémem je pouze to, že prezident Ahmadínežád si občas pustí hubu na špacír a je potřeba ho umravnit.
   Nesdílím tento optimismus a mám pochopení pro politiky, kteří se nechtějí spoléhat na zbožná přání. Írán je země ovládaná radikální ideologií šíitského islámu, která počítá s celosvětovou katastrofou, kdy všechno shoří v ohni a z tohoto ohně se zrodí konečná vláda Alláhova. Jaderný konflikt s Izraelem by nebyl jen obyčejnou válkou za účelem porážky protivníka, ale odstartování celosvětového konfliktu, v němž se počítá se i se zničením všeho a s vyhlazením vlastní země. Íránští představitelé nejsou hulváti, kteří urážejí Izrael z populistických důvodů, nýbrž myslí svoje hrozby smrtelně vážně. Já jsem pevně přesvědčen o tom, že do rukou šílenců, kteří do svých kalkulací zahrnují i možnost kolektivního sebeobětování, jaderné zbraně nepatří.
   Zejména prezident Bush teď stojí před extrémně obtížným rozhodnutím. Zničení íránského jaderného programu přímým úderem by nepochybně potopilo prezidentskou kandidaturu McCaina. Na druhé straně splnění slibů Baracka Obamy o okamžitém a úplném stažení amerických vojáků z Iráku nebude mít katastrofické důsledky jen za předpokladu, že Írán bude na nějakých deset patnáct let vojensky ochromen a vyřazen z procesu jaderného vyzbrojení.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.