Lidovky.cz

Trest lukostřelci za marihuanu? Nesmysl!

Názory

  9:01
Vyškrtnutí lukostřelce Milana Andrease z účasti na olympiádě v Pekingu mě pobouřilo. Tenhle devatenáctiletý kluk si před časem dal jointa marihuany, a teď kvůli tomu nesmí reprezentovat. Kdyby to byl světově známý malíř, dirigent, spisovatel nebo i lékař, tak by to nejenže nevadilo, ale docela bychom rádi, aby nás reprezentoval.

Lukáš Pollert foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Vím, že existují mezinárodní pravidla o dopingu, jež se mají dodržovat, a tedy i kontrolovat. Když se tak ale dívám na to, jak Čína také porušuje mezinárodní pravidla o lidských právech, a navíc beztrestně, tak v tomhle kontextu je trest pro Andrease evidentně naprosto neadekvátní.

 Navíc zkusit si jointa „trávy“ je spíše úsměvným prohřeškem. K tomu se přiznal i George Bush, a přece ho to nehandicapovalo -stal se prezidentem USA.
 Podle různých průzkumů zkusilo kouřit trávu už plných šedesát procent mladých lidí. Z lékařského pohledu marihuana není nebezpečná droga.

Samozřejmě, pakliže ji někdo kouří denně, jistých negativních účinků se dočkat může. Z mého úhlu pohledu je však naprosto nepochopitelné, proč je marihuana vůbec na seznamu zakázaných látek. Mimochodem, na stejném seznamu najdete i alkohol.

Neboli i alkohol je zcela jasně doping. Takže když někdo slaví osmnácté narozeniny, opije se a přijde kontrola, taky ho nepustí na olympiádu? Kdyby se měřilo všem stejným, a tedy spravedlivým metrem, dotyčný jedinec by skutečně měl být potrestaný stejně jako Andreas.

Alkohol se sice nesmí, ale protože si naše společnost na něj zvykla, stal se součástí naší kultury, a proto se ani moc nekontroluje. A víme moc dobře, že někteří reprezentanti se občas moc rádi napijí, a řada z nich je dokonce závislá na nikotinu. Není mi tudíž jasné, proč by lukostřelec nemohl mít v organismu stopy po THC (účinná látka marihuany - pozn. red.). A navíc, podle mě jsou nikotin i alkohol daleko škodlivější než právě THC.

 Já bych sice nekontroloval vůbec žádný doping, ale když třeba v silových disciplínách je jasné, že anabolika rozhodně pomohou k větším svalům, a tedy i převaze nad „čistými“ soupeři, tak trest do jisté míry i chápu. Ale srovnávat anabolika s kouřením marihuany? Tohle mi není vůbec jasné a pořád chci věřit, že se snad jednalo o nějaké nedorozumění.

Možná to za čas bude jinak

Andreasův případ mi tak trochu připomněl moji kauzu z barcelonské olympiády v roce 1992, kde jsem na kanoi vyhrál. Tehdy mě chtěli z olympiády vyhodit, protože jsem v olympijské vesnici pil plechovková piva...

Spíše se mi tedy zdá, že Andreasův trest souvisí s jakousi společenskou nepřijatelností téhle drogy. Zmíněný náhled platí ale možná pouze v této době; dost možná, že třeba za dvacet let lidi poznají, že se věci mají docela jinak a že trest pro Andrease byl nespravedlivý a krutý. Nehledě na to, že po olympiádě v Naganu sebrali kanadskému snowboardistovi Rossu Rebagliatimu zlatou medaili právě za nález THC v jeho organismu. Jenže časem mu ji vrátili, protože nejspíš pochopili, že snowboardisti hulej prakticky všichni...

 A taky je zvláštní, že právě v Naganu před deseti roky, kde si poprvé proti sobě na olympiádě zahráli nejlepší hokejisté světa, tedy i z NHL, tihle hráči údajně žádné dopingové testy nepodstupovali.

Joint mu nemohl pomoci!
Jenže Milan Andreas si dal před časem jointa, a tvrdě za to pyká. Na celé věci je paradoxní především fakt, že joint marihuany nikomu evidentně nemůže ve výkonu nijak pomoci.

 Jistě, THC může vyvolat kupříkladu i halucinace či deprese, anebo se člověk třeba všemu a furt směje. To sice může pomoci při takzvané blbé náladě, ale rozhodně tyhle reakce při lukostřelbě nemohou nikomu pomoci. Kdyby si zahulil krátce před závodem, pravděpodobně by se do černého - pardon, lukostřelci, do žlutého - netrefil.

Já bych ani neřešil, kdy si Andreas toho jointa dal. Tři měsíce před červnovou kontrolou? A proč ne? Vždyť je svobodný člověk a může si dělat, co chce. Stejně jako si dát panáka anebo si zapálit cigaretu. Docela začínám vážně přemýšlet o tom, že bych se začal lukostřelbě věnovat. A kdyby mi to šlo opravdu hodně dobře, na olympiádu bych stejně nejel. Ale ne kvůli dodržování antidopingových pravidel...

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.