Lidovky.cz

Záhada jménem člověk

Názory

  21:35
Ad LN 9. 10.: Hořící prales, instinkt a banky
Dlouhodobě čtu rád články Pavla Kohouta, které až dosud vždy vyústily v optimistický závěr. Podstata světové ekonomiky otřesena není, pokles ceny akcií vysílá povzbuzující signál k budoucím nákupům a opětovnému růstu. Náhle však mu optimismus vyschl, zjistil, že už rok řídí ekonomické chování člověka vývojově nejstarší části mozku a jediná naděje by snad byla v tom, kdyby se člověk s „plazím mozkem“ zastavil na útěku z hořícího pralesa /jež ve skutečnosti nehoří/ a začal se opět chovat rozumně.
   Na těchto úvahách mne udivilo, že k nim autor dospěl tak pozdě. Francouzský filozof Blaise Pascal oslavil už v 17.století člověka jako myslícího živočicha slovy: „Velikost člověka spočívá v myšlení. Člověk je zjevně stvořený k tomu, aby myslel. V tom spočívá všechna jeho důstojnost a celá jeho přednost; a veškerou jeho povinností je, aby myslel správně“. Ovšem zároveň k tomu dodává zjištění ověřené životem: „Člověk naprosto nejedná podle rozumu, který tvoří jeho podstatu“. Chválím ekonomy, že pod tlakem krize oprašují staletí známá moudra, ale domnívám se, že psychologie by měla tvořit normální součást jejich vzdělání odjakživa. Bez toho snadno ztrácejí schopnost předvídat události a ocitají se v roli žasnoucích diváků.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.