Lidovky.cz

Šťastné utrácení v novém roce

Afghánistán

  10:19
Vánoční světelné ozdoby na nás ze všech stran potměšile blikají, jakoby si šeptaly: krize. Ekonomická, politická a bůhvíjaká neznámá.

Ilustrační foto foto: ČTK

Naštěstí je tu ale Šalamounův zákon, jenž praví, že všechno špatné je většinou k něčemu dobré, přestože se to dozvíme až později. Pokud na nás nebude světová hospodářská recese příliš zlá, leccos změní k dobrému a lecčemu nás i naučí.

Už teď se svět mění k lepšímu. Američané opustí Irák a budou se více věnovat Afganistánu, který nás všechny ohrožuje: stačí si představit, že by Talibán ovládl nukleární Pakistán. Rusko se ekonomicky, demograficky i fakticky rozpadá, jeho vláda bude samoděržaví sice utužovat, na blízké zahraničí ještě více pokřikovat, ale na expanzi mít nebude. Jediné co nám může, je zdražit plyn. A iránský aspirant na jadernou velmoc teď při krachu cen ropy náramně chudne, dětí (své anti-antikoncepční) revoluce má jak smetí, a ti mu dříve nebo později zlomí vaz.

I hospodářská recese má svá pozitiva. Nezaměstnanost sice stoupne, máme ale korunu, a ta buď klesne a zlevní export nebo naopak stoupne a zlevní suroviny. Je to citlivější nástroj než Euro, evropská politická měna. Vidíme to nejlépe na levném americkém dolaru a anglické libře. Obě měny už radikálně vylepšily bilanci zahraničního obchodu obou zemí. A pokud nejste (nepříčetně) zadluženi, jak řekl pan prezident na fóru Hospodářských novin, měli byste se naučit utrácet, jinak vám peníze za vás utratí (a blbě!) stát. Má principielně pravdu, ale problém dnešního kapitalismu vznikl proto, že jsme utráceli poněkud příliš a na úvěr a za předměty, které brzy vyhazujeme (plasty, auta a jiné suvenýry) anebo nedej Bože dokonce za obézní konzum, jako by lidské tělo byla popelnice. Jenomže ne samou hmotou živ je člověk. Zvláště teď před Vánoci je čas pomyslet na duchovní (nejen náboženskou) stránku člověka. Bezuzdná spotřeba štěstí nepřináší. Je přece tolik divadel, hudby a knih, a každá koruna na kulturu je navíc výsostně ekologická neboť zaměstná více bližních a méně materiálu. Už starý blázen Marx tvrdil, že v nové společnosti blahobytu, kdy těžkou práci za nás vykonají stroje, se budeme věnovat kultuře.

A když už naší socialisté vyvolali politickou krizi a odvolali české vojáky z Afganistánu, aby se potvrdilo, že Češi nejsou dobří spojenci, doporučuji Vaší pozornosti neobyčejnou knihu Afgánce  Khaleda Hosseiniho -  Lovec draků. Je nejen strhující, je to kniha od srdce k srdci. A nádavkem budeme vědět, na rozdíl od lidí krátkozrakých, že jde v té daleké zemi i o nás.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.