Lidovky.cz

Úder do prázdna

Názory

  8:54
Izraelský letecký úder na základny Hamásu v Gaze nebyl neočekávaný. Situaci po zrušení příměří 19. prosince, kdy na izraelské území dopadlo denně až devadesát raket, považovali za nesnesitelnou i izraelští politici, kteří se vždy zasazují za mírová řešení. Jeho oprávněnost uznávají dokonce i někteří arabští politici – i když mají výhrady vůči jeho přiměřenosti: víc než dvě stě padesát mrtvých, ještě víc raněných, asi šedesát zničených základen, centrál a skladišť.

Zdevastované pásmo Gazy. foto: AFP

Izraelský útok tedy nebyl neočekávaný, jeho načasování však bylo přece překvapivé. Den před ním Izrael propustil do Gazy kolonu nákladních vozů s potravinami a léky a bezpečnostní kabinet měl prý jednat o opatřeních v Gaze v neděli. Tím Izraelci schválně uvedli Hamás v omyl. Vedení Hamásu zřejmě také nepředpokládalo, že Izrael zahájí akci v sobotu. Proto v tento den uspořádali v Gaze přehlídku ozbrojených složek – a ty také utrpěly největší ztráty.

Ale ani tak drtivý úder nenarušil bojeschopnost Hamásu. Už nazítří vypálil na izraelské území asi šedesát raket a podle izraelských odborníků bude schopen po dva až tři měsíce vyslat denně až dvě stě raket. Ohroženo bude až půl milionu izraelských občanů ve čtyřicetikilometrovém okruhu kolem Gazy. V tomto okruhu po svátku chanuka z bezpečnostních důvodů neobnoví vyučování ve školách a nebudou se konat představení nebo koncerty. Normální život bude narušen.

Premiér Ehud Olmert věděl, co říká, když předpověděl, že tato bojová akce „bude delší a těžší, než se předpokládalo“ a snad bude nutno nasadit i pozemní jednotky. Armádní velení už nyní do služby povolalo šest a půl tisíce záložníků. Pozemní akce by však mohla vést k obsazení celé oblasti Gazy; Izrael by se musel postarat o jeden milion tři sta tisíc obyvatel a v hustě osídlené oblasti by asi měl velké ztráty. Tomu se chce každý vyhnout.

Izraelskou veřejnost a také izraelské vedení straší duch fiaska v libanonské válce v roce 2006. Proto přes nesporný vojenský úspěch nedělního leteckého úderu se v tisku objevily úvahy o tom, že „lze vědět, jak války začínají, ale nelze vědět, jak končí“. Úspěch letecké ofenzivy nás nesmí omráčit – napsal úvodnikář deníku Haarec.

Sám o sobě je to totiž úder do prázdna – nikam nevede. Je třeba včas nalézt zprostředkovatele, s jehož pomocí lze dospět k dohodě o dobře zajištěném příměří a pak na jeho základě k mírovým jednáním.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.