Lidovky.cz

Comandante Zeman

Názory

  7:37
Jsem fascinován technickými výzvami, které jdou ruku v ruce se zaváděním velkých politických idejí. Chtěl jsem také zobrazit proces, kdy muž, narozený s neotřesitelnou vůlí, odhaluje svoji vlastní schopnost inspirovat a vést ostatní. O kom je tu řeč? O Adolfu Hitlerovi? Kdepak, o Che Guevarovi.

Fidel Castro na snímku z února 2006. foto: AFP

A kdo to mluví? Nějaký anarchista, poblouzněný ideolog? Kdepak, slavný americký filmař Steven Soderbergh. Pěkný dárek k padesátinám kubánské revoluce nám nenabízí revoluční vláda v Havaně, nýbrž Hollywood, jehož snímek Che Guevara: revoluce právě míří do českých kin.

Zvláštní věc. Ze všech komunistických režimů historie právě ten Castrův dodnes přitahuje a ovlivňuje západní intelektuály. To ovšem nevypovídá ani tak o Kubě jako o pohodlnosti oněch intelektuálů. Režim vznikl z potřeb Kuby samé - tenhle argument jim umožňuje nevidět profízlovaný stát, který občanům zakazuje i stěhovat se mezi provinciemi, natožpak politické vězně. Režim zavedl bezplatné zdravotnictví a školství - tenhle argument zase přebíjí obrazy korupce a technologické zaostalosti „ostrova svobody“.

I dvacet let po sametové revoluci si lámeme hlavy s tím, zda a jak prezentovat televizního Majora Zemana, apoteózu komunistické policie. Ale Comandante Zeman, respektive Major Che v podání Hollywoodu nám nevadí. Pěkná bilance padesáti let castrismu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.