Lidovky.cz

Máš smůlu, Hoangu

Názory

  7:37
PRAHA - Česká policie může být ráda, že nepůsobí v zemi, kde jsou menšiny se silnými lobbistickými tlaky. Koho a čeho se dovolají zdejší Vietnamci, cítí-li se diskriminováni, či přímo napadeni? Vyvolají snad demonstrace, ba násilnosti? Zapalují auta, rabují obchody? Kdepak. Není tedy divu, že potřebuje-li policie čas od času ukázat svaly, ví, kam se bez velkého rizika obrátit.

Vietnamci přihlížejí požáru tržnice SAPA. foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

Policista, jenž 4. ledna umlátil pana Hoanga Son Lama, je vyšetřován na svobodě. Ne snad že by ho chtěl přímo zabít. Ne snad že by ten Vietnamec byl nutně svatoušek. Ale i kdyby byl drogový dealer, neopravňuje to policistu, aby mu zlámal žebra a natrhl slezinu. Jistě, byl to neplánovaný úlet. Ale loňská razie v pražské tržnici SAPA byla policií naplánovaná a nenásledovalo de facto nic. Jen prezident Klaus pokáral Ivana Langra - možná spíš jako protihráče v ODS než jako ministra vnitra.
 
Co se děje teď? Pozoruhodné, případ je publikován až se zpožděním dvou týdnů. A soud včera rozhodl, že policista bude vyšetřován na svobodě. Opravdu pozoruhodné v zemi, kde do vazby putovala po svém návratu z Norska i Barbora Škrlová.

Nikde na světě není policie přejemnělá. Požadavky na kvalifikaci strážců zákona a vymahatelů práva se zkrátka liší od požadavků na vychovatele v jeslích. Jenže je tu zapotřebí i silná zpětná vazba.
 
Jak to funguje v zemích se silnými menšinami? Drsně. Když v Kalifornii zmlátili bílí policisté černého Rodneyho Kinga, zemi ovládlo násilí - podobně jako Francii poté, co na útěku před policií zemřeli dva adolescenti arabského původu. Řeknete si, že tam ještě nejsme. Dobře, ale najdeme podobnější kauzy, třeba pana Louimy trýzněného policií v New Yorku. Frankofonní Haiťan rozumí americkým policistům podobně jako Vietnamec českým. Jenže tam dostal hlavní pachatel 30 let vězení, zatímco oběť odškodné osm milionů dolarů.
 
Jak to dopadne s brněnskými policisty? Otazník za touto větou se opírá hlavně o zdejší přezíravý vztah k Vietnamcům. Zabije-li policista jednoho z nich, schází tu společenský tlak na potřebu spravedlnosti. Kde by se také vzal ve společnosti, kde se každému vietnamskému obchodníkovi běžně tyká?
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.