Lidovky.cz

Gastarbeitři v dokonalé české pasti

Názory

  12:05
PRAHA - Letenku a 500 eur chce česká vláda nabídnout cizincům ze zemí mimo EU, kteří budou ochotni se vrátit do vlasti. Podle mluvčí ministerstva vnitra je to levnější než čekat, až se dostanou do ilegality a budeme je muset deportovat.

Fronta na pobočce cizinecké policie (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Háček je v tom, že se nikdo vrátit nechce. Ani nemůže. I když dělá Vietnamec načerno, stále má šanci, že domů pošle aspoň dva tisíce.
Doma by skončil i s celou rodinou na ulici. A zjednodušeně řečeno, lepší být otrok v Česku než bezdomovec ve Vietnamu, kde je život mnohem tvrdší. Další problém je, že držitele podnikatelských víz nelze ze země jen tak deportovat.

České úřady vůbec netuší, kolik cizinců zde je. Stát nemá žádnou imigrační a integrační politiku (mimo represe) a navrhovaná opatření situaci vůbec neřeší.

I když česká vláda zastavila koncem listopadu vydávání víz Vietnamcům a všechny firmy vyhlásily stop stavy, před ambasádou v Hanoji postávaly stovky nových žadatelů.

Například za jediný den - 18. prosince - přiletělo 70 nových „podnikatelů“. Čísla hovoří výmluvně: od 1. 1. 2007 do konce loňského října bylo vydáno 14 094 podnikatelských víz a pouze 2950 pracovních, a to ještě značně podezřelým způsobem.

Jen za uplynulé dva roky přijelo pracovat do českých továren na 20 000 Vietnamců a 5000 Mongolů. Skutečná čísla jsou ale mnohem vyšší, protože divoký dovoz lidí nikdo nekontroluje. Kvůli hospodářské krizi se dělníci ocitli v situaci, která nemá žádné východisko. Jde o dokonalou past - otročí za šílených podmínek a nemohou se vrátit domů.

Příčinou současného stavu je obrovská korupce, která provází udílení víz na českých zastupitelských úřadech. Každý Vietnamec, který se chce do Česka dostat, musí zaplatit různým zprostředkovatelům a agenturám napojeným na české úředníky až 14 tisíc dolarů, jinak nedostane vízum ani práci. I když podnikat vůbec nechtějí, na ambasádě v Hanoji se vydávají výhradně podnikatelská víza, která jsou pro korupci a otrokářství ideální...

Pro získání živnostenského listu jsou totiž podmínky tak liberální, že dotyčný nemusí umět česky ani hlásit místo, kde bude v Česku podnikat, a chybí tak jakákoli evidence. Továrny si mnou ruce, zaměstnávají dělníky na živnosťák a ve spolupráci s agenturami za ně neplatí daně ani pojištění. Případně jim zpětně vyjednají pracovní vízum a jejich práci zlegalizují. Když je pak ze dne na den propustí, stále mají někteří podnikatelské vízum a k návratu domů je nikdo nutit nemůže. Aby přežili, sklouznou snadno i ke kriminální činnosti.

Typický příklad: Na plzeňskou charitu dorazil v listopadu jeden Mongol. Kvůli pracovnímu úrazu ztratil práci, a tím i povolení k pobytu. Během několika dnů tak upadl do nelegality a neměl ani na ubytovnu. Když tam dorazila kontrola, ze strachu skočil z okna a zlomil si stehenní kost. Protože za něj jeho agentura celou dobu neplatila pojištění, pár dní po operaci byl z nemocnice propuštěn bez analgetik i jakékoli rehabilitace. Na charitu se dobelhal z posledních sil. Nejenže neměl práci, ubytování a ani korunu, v nemocnici mu vznikl dluh 50 tisíc korun a dluh má i v Mongolsku, neboť bez již zmíněných úplatků se žádný dělník do Česka nedostane. Kde je teď? Těžko říct. Domů rozhodně nejel.

V jedné ubytovně na Plzeňsku teď třeba sedí 150 lidí bez práce, kteří už nemají ani co jíst. Takových případů jsou tisíce.

Cizince sem vozí 2500 agentur, z nichž většina ani nenahlašuje počet dovezených lidí. A mohou je okrádat, jak se jim zlíbí. I když zákon zakazuje agenturám od nich peníze za zprostředkování vybírat, platit by měly firmy, některé agentury dokonce musejí platit personalistům třeba pět tisíc korun za jednoho svého klienta, vydělávají tak na tom, že okrádají cizince. Vše naruby.

Vyrob si nelegála. A chytni ho
Český stát nyní vyhlašuje, že chce situaci řešit. Nad některými kroky ale zůstává rozum stát. Na podzim minulého roku se řešil problém, že většina zdravotních potvrzení potřebných k udělení víz byla falešná. Výsledkem bylo zrušení zdravotních potvrzení. Cizinecká policie zase hodlá postihovat cizince za to, že porušují zákon, protože se „nechávají zaměstnávat na živnostenský list“. Přitom právě cizinecká policie spolu s ambasádou vydává jen podnikatelská víza, a to lidem, kteří chtěli do továrny a o živnostenském listu v životě neslyšeli. Tím, že pak pracují v továrně, je tedy porušen účel pobytu už na začátku. Vyrobíme nelegála a pak ho budeme chytat.

Podle Tomáše Haišmana z ministerstva vnitra by návraty cizinců měly platit agentury. Vzhledem k tomu, že agenturu může mít kdokoliv, spousta výtečníků si už dávno změnila názvy firem nebo vzala do zaječích: čirá utopie.

Povolení k agenturnímu zaměstnávání mají navíc i spousty tzv. družstev. Přivezou tisíc lidí, kteří se stanou družstevníky. A dostávají odměnu za práci pro družstvo, které šidí stát na daních. To vše legálně! Některé agentury mají zase sídlo na Slovensku (objevily se i případy, že byli přivezeni lidé na slovenské vízum) a jako předmět činnosti třeba výrobu karoserií. Cizince pak zaměstnají na dohodu o provedení práce, i když to agenturní zákon nepovoluje. Hodně štěstí při hledání. Možná by pro začátek pomohlo, kdyby čeští diplomaté, úředníci a příslušníci cizinecké policie a ministerstev, která systém léta úspěšně podporují, vyletěli ze svých teplých místeček.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.