Lidovky.cz

Do východní Evropy jsme nikdy nepatřili

Názory

  19:58
Ad LN 18. 2.: Studená válka po česku
Součástí východní Evropy jsme se nestali vůbec a ani částí sovětského imperia jsme se nestali dobrovolně, ale mimo jiné kvůli  40% poblouzněných Čechů, kteří v r.1946 volili KSČ.  Západní, střední a východní Evropu od sebe přece nedělí politické systémy, ale jejich různé  historické tradice.  Čtyřicet let komunistické vlády mělo za následek nejen ekonomickou, ale (jak se nakonec ukázalo) hlavně morální devastaci obyvatelstva; bývalé Československo ale nikdy nepřestalo být státem se středoevropskými tradicemi. Je snad současná Česká republika méně středoevropským státem než je např. Rakousko nebo tzv. nové spolkové země SRN? Co vlastně znamená "emancipace od východní Evropy", která se nám (podle Bohumila Doležala) nedaří? Nejde spíše o vymanění se z vlivu Ruska a jeho nových imperiálních ambicí? Bylo proto možno udělat více než vstoupit do NATO a Evropské unie? Nepochybná vulgarizace české politické scény přece není vlivem "východní Evropy", ale zřejmě nízkými nároky voličů na své volené zástupce;  často  se těžko chápe jak se někdo se svým morálním profilem a vyjadřováním pivní společnosti v hostinci 4.cenové skupiny dostane do volené funkce. V r. 1990 jsme všichni očekávali trochu příznivější vývoj; neuvědomovali jsme si hloubku právě morální devastace a naše očekávání byla zřejmě přehnaná.
Pamětníci vzpomenou na spontánní nadšení, s nimž se zakládala Občanská fora a připravovaly se první volby. Těmto pamětníkům se asi těžko čte tvrzení Bohumila Doležala, že Občanské forum byl neuvědomělý a neumělý pokus o obnovu Národní fronty. Občanské forum bylo zařízení "na jedno použití", s nímž se jako s trvalým politickým subjektem nikdy nepočítalo.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.