Lidovky.cz

Nejenom v Americe...

Názory

  8:43
Představte si to takhle. Někdo postřílí ve škole šestnáct lidí a kompetentní ministr v televizi prohlásí: „Vážení občané, jsou to strašlivé tragédie, hluboce cítíme s oběťmi i pozůstalými, ale jako vláda s tím nenaděláme de facto nic. Neexistuje záruka, jež by tomu zabránila.“ Vsadili byste korunu, že ten ministr vydrží ještě den v úřadě? Těžko.

Sanitky stojící před střední školou v západoněmeckém Winnendenu, kde neznámý útočník postřílel nejméně deset lidí. foto: ČTK

Každá vláda v Evropě si tohle uvědomuje, ale též ví, že to nesmí říci nahlas, že naopak musí vyvíjet aktivitu, aby přesvědčila voliče, že má vše pod kontrolou. Jak může postupovat? Třeba tak, jak to včera ukázal deník FAZ:

„Nejenom v Americe, i v Německu střílí pachatelé po svých spolužácích.“ Čert je zakopán v tom, že argumentem „nejenom v Americe“ evropské argumenty docházejí. Už dávno přece víme, že Divoký západ nemá na přestřelky monopol.

A dojdou-li argumenty, nastupuje aktivismus, jako třeba ve Finsku. Včera ohlásilo finské ministerstvo vnitra novelu zákona o zbraních. V zemi, kde 4,5 milionu obyvatel vlastní 1,6 milionu pušek a která za poslední rok a půl zažila dva školní masakry s bilancí 18 mrtvých, bude vlastnictví střelných zbraní vyhrazeno jen starším dvaceti let. Pomůže to? Asi jako v Německu, kde taková novela už platí, ale pachatel z Winnendenu vzal zbraň z arzenálu rodičů. Ale zkuste to jako kompetentní ministr říci nahlas.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.