Lidovky.cz

Úkoly, které máme před sebou

Názory

  12:47
Šestadvacet hlav států a vlád, které se včera a dnes sešly ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu na výročním summitu NATO, mají hodně co oslavovat. Aliance, která před 60 lety byla jen kus papíru, se od té doby vyvinula v přední světovou bezpečnostní organizaci a přispěla k zajištění bezprecedentního období míru, svobody a prosperity.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer foto: AFP

Letošní summit však musí být víc než jen oslava. Musí nabídnout nové přístupy k řešení bezpečnostních výzev naší doby. Zaměřit se musíme hlavně na tři:

První je Afghánistán. Stabilita Afghánistánu má pro naši bezpečnost klíčový význam. Musíme proto v zemi zvýšit počet vojáků a posílit podporu afghánské armádě. Ve spolupráci s mezinárodním společenstvím je třeba Afgháncům pomoci při budování fungujících úřadů, v boji proti korupci a obchodu s narkotiky. Vojenské i civilní složky musí svou činnost lépe koordinovat a spolupracovat se všemi sousedními státy, kterým také záleží na stabilitě regionu.

Zaměřit se musíme rovněž na vztahy s Ruskem. Spolupráce aliance s Moskvou je nezbytná pro evropskou i světovou bezpečnost. Afghánistán představuje jednu oblast našeho společného zájmu, ale sdílíme i další zájmy, jako jsou boj proti terorismu nebo kroky proti šíření zbraní hromadného ničení. Letošní setkání skýtá vynikající příležitost zdůraznit zájem aliance o skutečné partnerství s Ruskem – partnerství, které posílí naši spolupráci, ale umožní nám i projednávat komplexnější témata.

Mimořádnou přílohu LN k summitu NATO si prohlédněte ve formátu pdf
strana 1 strana 2
strana 3 strana 4

Třetí oblast se týká nových rizik a hrozeb. Počítačové útoky nebo energetické spory mohou dnes zničit stát, aniž by padl jediný výstřel. Výzvu pro nás představují rovněž pirátství a bezpečnostní důsledky klimatických změn. NATO možná nenabízí odpověď na všechny tyto otázky, nepochybuji však o tom, že může být jejich součástí. Proto je třeba se shodnout na tom, v čem spočívá přidaná hodnota NATO. 

Dvacet let po pádu berlínské zdi a deset let po vstupu České republiky musíme prokázat politickou vůli a solidaritu, abychom se mohli vyrovnat s radikálními proměnami bezpečnostního prostředí. Čas dozrál. Nová americká administrativa je víc než ochotná se spojenci spolupracovat, Francie se znovu plně zapojuje do aliančních vojenských struktur a za nové členy přijímáme Chorvatsko a Albánii. Summit nabídl výtečnou příležitost, abychom začali pracovat na nové strategické koncepci a zároveň ukázali, že NATO zůstává klíčovou a životaschopnou organizací.


Mimořádnu přílohu k výročnímu
summitu NATO
si přečtěte v sobotním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.