Lidovky.cz

Voyeur Google

Názory

  7:39
PRAHA - Web oživuje starý mýtus neviditelnosti. Chceme vidět vše, co se vidět dá, i sousedům do postele, ale máme-li být spatřeni sami, potom jen tak, jak si sami přejeme být viděni - ve stylizaci podle vlastního gusta. Proto taková nejistota kolem služby Google Street View, která nás může zachytit reálně.

Turisté na Staroměstském náměstí foto: Lidové noviny

Nafotit pražské ulice, domy i lidi a pak z toho udělat trojrozměrnou projekci. Co je na tom špatného? Nic, před sto sedmdesáti lety totéž zachytil Antonín Langweil. Jenže dnes jsme díky webu všichni tak trochu voyeuři.
 
Zvláštní. Lidé, kteří se zdráhají veřejně napsat své rodné číslo a dotazníky pro sčítání lidu považují za neústavně všetečné, klidně žvaní v plné tramvaji do anonymního mobilu intimity či na Facebooku předvádějí striptýz své osobnosti. Proč se pak bojí kamery Google Streetu?
 
Máme-li jistotu vlastní stylizace, jsme pro otevřenost a rádi exhibujeme. Na webových chatech, kryti přezdívkami, se předvádíme jako vulgární rasisté, xenofobové a homofobové. Ale tam, kde můžeme být zachyceni v realitě, se téže otevřenosti bráníme. Kdyby chtěl Google Street View účinnou reklamu, použil by fotku Václava Klause, jak do mobilu vyťukává „prázdný a falešný Topol“.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.