Lidovky.cz

Přepisování dějin

Názory

  8:38
Proč vlastně lidem vadí srp a kladivo na pomníku osvobození v Brně? Naznačují snad myšlenku, že něco bylo ve skutečnosti jinak a my to teď musíme napravit podle historické reality? Ale vůbec ne. Vadí právě ten symbol a obraz.

Komu vadí srp a kladivo na pomníku v Brně? foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Na jaře 1945 nás zásadní měrou osvobodila sovětská armáda. Přišla sem na Stalinův rozkaz, též proto, aby šířila komunistickou ideologii.

To je historická realita. Ale bylo snad špatně, že nás osvobodila? Bylo by pro nás lepší, kdyby se nacismus komunismu ubránil?

Pokud tento názor převáží, pak srp a kladivo z pomníku sundejme, ale nedivme se, budeme-li podezíráni z přepisování dějin, ba podivných sympatií.

Pokud dějiny přepisovat nechceme, nepřepisujme ani autentické pomníky.

Lépe fungují vysvětlující cedule. Třeba ta, která u sochy Kalvárie na pražském Karlově mostě objasňuje, proč se hebrejský nápis Svatý, svatý, svatý vine - pro Židy urážlivě - právě kolem Kristovy hlavy.

Podobně se dá vysvětlit, proč jsou na pomníku osvobození symboly, které mohou urážet politické vězně komunismu.

Škoda, že to takhle nedopadlo se smíchovským tankem. Růžový a s cedulí vysvětlující jeho fabulovanou historii by byl lepší než odstraněný.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.