Lidovky.cz

PETRÁČEK: Povodně a krize oživují paměť

Názory

  7:54
Nemusíme věřit v globální oteplování, natožpak proti němu bojovat za jakoukoli cenu. Ale nepopřeme, že počasí se chová chaotičtěji než ve dvacátém století. To neříkají zelení ideologové, to nám sdělují přírodní jevy - od roku 1997 především povodně.

Povodně 2009 foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Tehdy na střední Moravě to byl pro většinu lidí blesk z čistého nebe. Teď jsme však o dvanáct let zkušeností bohatší. Dnes nikdo nemůže říkat, že hrozbu netušil. Z televize jsme předem věděli, že je zaděláno na povodně, i to, kde je na ně zaděláno. Není už v moci vědců, aby určili, který konkrétní potok spláchne tu či onu cestu nebo vesnici.

Odpůrci klimatického alarmismu tvrdí, že se máme změnám spíše přizpůsobit než s nimi bojovat. Dobrý nápad, ale měli ho už naši předkové před staletími. Divíte-li se, proč zrovna támhleten starý pozemek u potoka není zastavěný, můžete zjistit, že právě tam je hranice stoleté vody.

Jenže ve dvacátém století, v době „povodňového sucha“, se povodňová paměť vytratila podobně jako paměť krizí. Ano, i osmdesát let po Velké depresi žasneme, co se to teď na nás valí. Pro arogantní sebejistotu vůči povodním i krizím platí totéž: pýcha předchází pád.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.