Lidovky.cz

PETRÁČEK: Komu zvoní KGB

Názory

  7:59
Hemingway byl pár let agentem KGB. Přepíše ta zpráva dějiny? Obrátí náš pohled na velkého levicového intelektuála? Těžko. Každý, kdo se jeho knih jen dotkl, ví, že Hemingway byl přesvědčený antifašista.

Ernest Hemingway. foto: Reprofoto

Že ve španělské občanské válce působil jako novinář i aktivista. Divíte se, že v době, kdy španělští republikáni měli za sebou oficiálně jen Moskvu, odmítal vidět v KGB ryzí zlo? Že jí kývl v roce, kdy Hitler přepadl Sovětský svaz, ale Amerika se toho zápasu držela ještě stranou?

Ta náklonnost Hemingwaye sice nezdobí, ale zapadá do jeho obrazu. Ke svému smýšlení i ochotě antifašisty spolupracovat též s antifašismem sovětským poskytl logický klíč sám svým dílem. A z toho, co víme, osobně nikomu neublížil.

Hemingway je tu jakýmsi protipólem Milana Kundery. Loňská zpráva o Kunderově policejní evidenci z roku 1950 totiž evokuje nový pohled na navyklé stereotypy, třeba udání antikomunistického ilegála Dvořáčka i klíč ke Kunderově dílu, k románu Žert či hře Majitelé klíčů.

Nakolik jsou okolnosti těch literárních udání autobiografické? Nevíme, neboť Kundera stále mlčí. Jisté je, že oproti tomu fakt Hemingwayovy spolupráce s KGB nepřekvapí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.