Lidovky.cz

PETRÁČEK: Hledáte u nás práci? Vraťte se domů, říká krize

Názory

  8:10
Němčina dala světu slovo Gastarbeiter. Jednoslovný, úderný výraz tam, kde jiný jazyk potřebuje definici, zdomácněl natolik, že leckde se ani nepřekládá. Kde vlastně hledat hranici mezi migrantem a gastarbeitrem? Přibližuje ji hospodářská krize.
Řemeslník (ilustrační foto)

Řemeslník (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Miliontý gastarbeitr, který přišel do Německa, dostal v roce 1964 moped. Taková byla potřeba zahraničních dělníků, kteří stavěli na nohy válkou zničenou zemi a rozjeli hospodářský zázrak. Po pádu berlínské zdi se z gastarbeitrů stala hrozba. Kdo sem jednou přijde za prací, už se tu usadí, tvrdí celá Evropa pod dojmem deseti milionů muslimů na svém území.

Z gastarbeitra, člověka vydělávajícího peníze a posílajícího je domů, se stává klient sociálního systému hostitelské země, závislý na dávkách. Motor hospodářského zázraku se mění v jeho brzdu. Miliontý gastarbeitr, který opustí Evropu, dostane místo mopedu luxusní auto, dalo by se říci. Už dnes jim platí jednosměrné letenky Česko, Španělsko či Japonsko.

Hledáte-li rozdíl mezi migrantem a gastarbeitrem, najdete ho v Evropě i v Americe. Příliv Mexičanů do USA, stejně jako Rumunů a Bulharů do Španělska, klesl na polovinu. Příliv peněz, které míří od gastarbeitrů do Moldavska a Turecka, klesl o čtyřicet procent. Co to udělá s moldavskou ekonomikou, která na něm ze třetiny stojí? Zatím nevíme.

Zato víme, že z milionu a půl Východoevropanů, kteří po rozšíření EU přišli pracovat do Británie, je jich už polovina zpátky. Proč? Zatímco Británie vězí v recesi, Polsku se vyhýbá. Dá se to říct i takto: migranti zůstávají tam, kde je sociální systém, gastarbeitři odcházejí tam, kde je práce.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.