Lidovky.cz

PETRÁČEK: Báječná léta s Josém

Názory

  8:43
Ceníte si Evropské unie? Přesvědčujete lidi, že netrpí demokratickým deficitem? Potom na včerejšek raději zapomeňte. Rozhodování o předsedovi Evropské komise, o premiérovi Evropy, jak tu funkci vnímá široká veřejnost, demokratický dojem neposílí a školním dětem by se ukazovat nemělo.

José Barroso. foto: AFP

"Evropský parlament zvolil jediného kandidáta většinou 382 hlasů." Proboha, co to je? Nějaké dvacet let staré retro? Ne, to bruselská zpravodajka serveru Týden.cz shrnula realitu znovuzvolení Josého Manuela Barrosa. 

O evropských institucích si můžeme myslet leccos, zdůrazňovat jejich užitek, nebo zatracovat jejich prohnilost. Ale ať už si myslíme cokoliv, ať už jsme eurofederalisté, nebo euroskeptici, v jednom se musíme shodnout. Je-li šéf evropské exekutivy volen bez protikandidáta, něco tu smrdí.

Proč vlastně? Především proto, že podle dosavadních pravidel se na kandidátovi musí shodnout 27 suverénních vlád - a Evropský parlament schvaluje de facto už hotové rozhodnutí. Lisabon má přinést většinové rozhodování, s ním i demokratičnost a více kandidátů. Ale vidíte-li demokracii v tom, že hlava státu pověří vládou vítěze voleb, tak ani v lisabonské Evropě si jí moc neužijete.

Je-li Barroso posledním předlisabonským šéfem EK, pak je možná i posledním z řad liberálů zastupujících malé státy. Má-li se 27 vlád dohodnout na jednom kandidátovi, vyznívá takto jejich kompromis. Bude-li se rozhodovat většinově, své kandidáty si demokraticky prosadí velcí. Jednou možná budeme na Barrosa vzpomínat jako na posledního zástupce malých v čele Evropy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.