Lidovky.cz

KAISER: Fischer stále silnější

Názory

  8:18
Vláda už nebude v parlamentu žádat o důvěru - to byla asi nejdůležitější informace ze včerejšího brífinku jejího předsedy Jana Fischera. Překvapením to jistě nazývat nemůžeme; už ve chvíli, kdy se ukázalo, že kabinet povládne mnohem déle, než se myslelo, byli totiž pro nové hlasování o důvěře jen dva ze tří klíčových hráčů: šéf ODS a samotný premiér.

Jan Fischer. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Předsedovi ČSSD se nové votum z nějakého důvodu nehodilo - a premiér přece do funkce nenastupoval proto, aby se s předáky stran hádal o nepodstatné věci.

Anebo že by hlasování o důvěře zas tak nepodstatné nebylo? Záleží přece na tom, o co vláda ještě bude usilovat a kdo ji předem vybaví pravomocemi k tomu, aby mohla konat. Pokud by například Fischerova vláda stihla vyhlásit vítěze ekologické superzakázky, je vysoce pravděpodobné, že diskuse o zakázce, jejím průběhu a vítězích nás bude zaměstnávat ještě roky. Bylo by vysoce žádoucí mít stanoviska stran a politiků takříkajíc zaprotokolovaná v parlamentní rozpravě - a před hlasováním o důvěře bývá obvykle nejvzrušenější a tedy nejpřehlednější.

Kdekdo se rozčiluje, jakým právem si prezident dovoluje zdržovat ratifikaci Lisabonské smlouvy. Ještě naléhavěji bychom se ale mohli ptát, koho zastupuje premiér, který z ratifikace smlouvy, jež mnohonásobně přežije jeho mandát, dělá úhelný kámen vztahu České republiky k Evropě. Říká to na základě legitimity vyjednané pro něj na jaře, nebo s tímhle stanoviskem souhlasí partajní šéfové i teď?

Jan Fischer o to nežádal, nicméně skutečnost, že už se nebude muset do sněmovny obtěžovat pro důvěru, je jasným znamením jeho rostoucí síly vůči šéfům stran.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.