Lidovky.cz

NĚMEČEK: Ruce pryč od Plzně

Názory

  8:57
Do plzeňské právnické fakulty je dnes lehké kopat; ale teď se jí chceme se vší vážností zastat. Cyril Svoboda z KDU-ČSL a Lubomír Zaorálek z ČSSD ve včerejších novinách překročili míru: začali škole určovat, kdo by měl být jejím děkanem.

Jiří Pospíšil. foto: ČTK

Aby se svezli na současné vlně, hodili pár klacků pod nohy pověřenému děkanovi Jiřímu Pospíšilovi. Cyril Svoboda: "Pozitivní řešení by bylo, aby to řešil někdo, kdo dlouhodobě nepůsobí na této škole." Do toho předsedovi lidovců není vůbec nic. Akademici mu také nemluví do toho, jestli měl stranu radši řídit Čunek.

Lubomír Zaorálek: "Nejsem si jist, zda je úplně ideální, aby fakultu vedl exministr Pospíšil. V tom případě se totiž mohou ukázat vazby mezi univerzitou a bývalou vládou, v níž seděl." O tom není dosud nic známo, ale i tak by na takové "vazby" měla v první řadě zareagovat sama škola.

Ano, na plzeňské fakultě příliš mnoho učitelů příliš dlouho mlčelo k příliš podezřelým věcem. Ale pracuje tam silná generace třicátníků – jako Petr Bezouška, který plagiát odhalil a nesl riziko v době, kdy ještě vůbec nebylo jasné, že smršť smete proděkana Kindla a spol. Kvůli lidem jako Bezouška si škola zaslouží podmíněnou šanci. A je na nich, nikoli na politicích, jestli si vyberou Pospíšila.

Pověřený děkan přinutil k odchodu bývalé vedení, zveřejnil sporné doktoráty a dal je přezkoumat. Teď se uchází o řádný mandát. Nebyl by první akademický funkcionář mezi zákonodárci, stačí se podívat na historii Senátu (Jařab, Zlatuška, Hálek). Pokud Pospíšil školu přesvědčivě neočistí, přijde zásah z moci úřední (ministerstvo školství na návrh komise odebere akreditaci). Ale nikoli ze sekretariátu ČSSD a KDU-ČSL – takový vpád do akademické svobody by byl horší výsledek než celá plagiátorská aféra.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.