Lidovky.cz

WEISS: V čele unie

Názory

  8:11
Tím, o kom se nejvíc spekulovalo jako o budoucím prezidentovi Evropské unie, byl jistě Tony Blair. Z čehož bylo od počátku jasné, že jím skoro určitě nebude. Kdepak ucházet se o funkci, pracovat na tom, přesvědčovat veřejnost, proč právě on a ne někdo jiný by měl být tím prvním evropským prezidentem, který konečně dodá Evropě na globální scéně váhu, jakou si zaslouží.

Tony Blair a Nicolas Sarkozy foto: AFP

Tak se to možná dělá v demokracii, ale ne v EU. Což neznamená, že by se Blairovi nedostalo slov podpory – například od jeho stranického kolegy, britského ministra zahraničí Davida Millibanda. Pro něj je to ovšem jen cesta, jak dát najevo, že on je zde k dispozici pro funkci euroministra zahraničí.

Kdepak, v Evropě se to dělá jinak. Vyrojí se řada kandidátů a média zoufale hledají způsob, jak je čtenářům přiblížit ve dvou větách, z nichž by bylo zřejmé, proč je má reprezentovat právě on ("postrádá sice charisma, ale posílil postavení Holandska na mezinárodní scéně a nosí brýle jako Harry Potter").

Ti jsou ale zpravidla určeni do rolí obětovatelných vyjednávacích položek. Když se všichni navzájem vystřílí, objeví se nějaká konsenzuální figura, která měla do té chvíle pusu na zámek.

Najednou všichni zjistí, že belgický premiér je vlastně ideální, a hlavně si při tom dávají pozor, aby nepopletli jeho jméno.

Náš výběr eurokomisaře tuto politickou kulturu věrně odráží. Strany tam pošlou někoho, koho chtějí odměnit nebo se ho zbavit, a nějací naivkové, kteří se nominovali sami, k tomu vytvoří iluzi výběru.

Stejným způsobem budou vybráni nám naprosto neznámí eurokomisaři z jiných zemí. A budou nám vládnout.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.