Lidovky.cz

KOLÁŘ: Jedů plný Úřad Vládi

Názory

  7:00
Štefan Füle je sice bývalý člen KSČ a absolvent nechvalně proslulého moskevského MGIMO, ale coby s eurokomisařem jsou s ním spokojeni jak v ČSSD, tak v ODS (což je zarážející).

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. foto: ČTK

Jenže mezi Janem Fischerem na jedné a Jiřím Paroubkem s Mirkem Topolánkem na druhé straně šlo hlavně o to, poměřit si, kdo má větší... sílu. Evidentně mají zatím větší Paroubek s Topolánkem, což jasně ukázalo jednání vlády, kdy Fischerem prosazovaného guvernéra ČNB Tůmu podpořil jen on sám.

Premiér ale dosud jasně nevysvětlil, proč vlastně nejprve kývl a pak odmítl post eurokomisaře sám. Ačkoliv podle informací LN se po této možnosti už dříve neoficiálně poptával jak v Česku, tak v Bruselu.

Samozřejmě že měl Fischer v pátek slíbit, že eurokomisaře vezme, tvrdí Topolánek s Paroubkem. Fischer v úterý uvedl, že pouze přislíbil, že o tom bude uvažovat. Skutečnou pravdu znají jen oni tři, vzhledem k předchozím snahám lze ale v tomto případě věřit spíš politikům.

Pak by ovšem bylo zajímavé vědět, co přimělo Fischera k obratu. Zda hlavní roli opravdu sehrál Fischerův šéfporadce Vladimír Mlynář z úřadu vlády spolu se spřízněným lobbistou Janem Dobrovským a svým bývalým náměstkem z ministerstva informatiky Michalem Franklem. Třeba i kvůli zájmům společnosti Czech Coal týkajících se snah o prolomení limitů těžby hnědého uhlí a plánu vyměnit zástupce státu v dozorčí radě ČEZ. Anebo premiérovi vyhučel "díru do hlavy" jeho mluvčí Roman Prorok, jak "pouští" lidé z Mlynářova okolí.

Kdyby se na to dalo vsázet, Prorok by měl asi pořádně vysoký kurz. Spíš se zdá, že se Mlynářovi konečně povedlo získat takový vliv, jaký zdaleka neměl v kabinetu Josefa Tošovského. A to ministerské křeslo vystřídal "jen" za Úřad Vládi.

Primátor Prahy Pavel Bém se při udržení pozice šéfa pražské ODS neváhal spojit s Milanem Jančíkem, mužem mnoha skandálů a podezření. Primátor si vybral sám, starostu Prahy 5 už mu nikdo neodpáře. Zkrátka: Jak se do lesa Bém, tak se z lesa Jančík. A také: kdo s Jančíkem zachází, do p... schází.

Ne všechno, co souvisí s pražskou ODS, je ale nutně špatné. Ojedinělou výjimkou je třeba kniha bývalé novinářky a nyní mediální poradkyně pracující i pro magistrát Hany Vítkové Jedů plná půda s podtitulem Pohádka pro dospělé z Malé Strany. Příběh tří Animůr – čarodějek z půdního bytu na Malé Straně – je zábavný. Mnohem zábavnější než Bémovy zákulisní čachry na sněmech.

Animůry Lexaurina s Nurofenou a Hypnogenou zachraňují tu bývalého kádrováka z Pragokoncertu, kterému utekla žena, jindy pošahanou žárlivou milenku Fridolínu Frndopindovou, přičemž "záchrana" spočívá především v tom, že je pořádně "sprdnou". Do toho se Animůry stíhají hádat se svým mluvícím nábytkem, koupelnovými kachničkami, dalšími nadpřirozenými postavami Malé Strany a především samy mezi sebou. Třeba o to, zda je lepším milencem kat Mydlář, andaluský upír, anebo vampýr tuzemský, který se však při souloži samovznítí.

Některé z postav navíc připomínají ty skutečné. Třeba Permoníček Pokorníček, skřet s netopýřími křídly, "jehož metody, jak vrátit pokoru do lidských životů, zhusta končily těžkou depresí napravovaného", jako by z oka vypadl Bémovi. Stejně tak si lze v postavě "vždy podroušeného vodníka Češuji, jehož přirozená zeleň musela ustoupit cirhóze, neboť mu – aniž by si toho všiml – do koktejlu Blue Lagoon občas místo Curacaa dolijí Iron" živě představit kontroverzního podnikatele a Bémova přítele Romana Janouška.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.