Lidovky.cz

DOLEŽAL: Jako za starých, dobrých časů

Názory

  13:27
Stanislav Penc iniciuje petici za odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka. Bezprostředním důvodem je, že Ústav ve studii o vzniku Občanského fóra zmínil aktivistu Jazzové sekce Josku Skalníka jako informátora StB, aniž by vyslechl Skalníkovu verzi případu.

Pavel Žáček. foto: Lidové noviny

Je to údajně již několikáté selhání ze strany ÚSTR, proto žádá personální změnu. Petici už podepsali mj. Václav Havel, historik Petr Blažek (před časem po konfliktu s vedením z Ústavu odešel), John Bok, Břetislav Rychlík a předseda zelených Liška, který však prý odvolání Žáčka nepožaduje(?).

Základní teze petice zní: "Naši společnou historii nelze posuzovat pouze z dokumentů Státní bezpečnosti".

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

K tomu za prvé: jde o několikáté selhání, ovšem. Prvním by měl být případ Kundera. Ústav byl tenkrát ostouzen skoro ve všech médiích. Rozvířila se dosti hnusná a hysterická kampaň proti ÚSTR (a Respektu), připomínající rukopisné boje. S národními velikány se musí zacházet citlivě a ohleduplně. V zahraničí dokonce zorganizovali na obranu Kundery petici. Nakonec se ukázalo, že dokument, který byl ve sporu podstatný, je autentický.

Dnes jde o případ, podobný tomu Kunderovu jako vejce vejci. Je třeba čekat na vyjádření pana Skalníka. Proč? Pan Skalník má tisíc a jednu příležitost se vyjádřit, teď víc než kdy jindy. Stejnou příležitost musí mít ti, kteří informace o jeho údajné spolupráci s StB přinesli. Místo toho má být ředitel ústavu vyhozen.

Je těžké, ba skoro nemožné zbavit se podezření: nejde ani tak o to, že historii nelze posuzovat pouze z materiálů StB, nýbrž že historii nelze posuzovat z materiálů StB a basta. Lépe řečeno, že historii některých osob z materiálů StB posuzovat lze, kdežto jiných nelze. O tom, u koho lze a u koho nelze, musí rozhodnout pomazané hlavy. Dnešní vedení ÚSTR dost pomazané není, je tedy třeba ho vyhodit a nahradit jiným, pomazanějším. Kolikrát v životě jsem to už zažil: vyhodí se ředitel, nový ředitel vyhodí ty ostatní, a instituce pojede opět podle zájmů všeholidu, který si to vynutil, tentokrát petiční akcí (to je novum, v minulosti nebylo třeba o vyhazovech sepisovat petice).

Myslel jsem si, že doba podobných vyhazovacích akcí po listopadu 1989 pominula. Chyba. Mýlil jsem se.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.