Lidovky.cz

PETRÁČEK: Švýcaři odmítli nadřazování islámu

Názory

  8:27
Švýcaři v referendu zakázali stavět minarety. Ta zpráva vypovídá o náladách v Evropě více než vznik nové Evropské komise. Jistě, Švýcarsko není v EU, ale právě proto není ani vázáno "diktátem Bruselu". Je zemí dávné přímé demokracie, jinam nepřenosné.

Švýcaři řekli v referendu minaretům stop. foto: Reuters

Když Švýcaři před devíti lety odmítli v referendu zmrazit přistěhovalectví, ostatní Evropa žasla – to by jinde neprošlo. Když teď řekli NE minaretům, něco se skutečně děje.

Zamést s tím výsledkem jako s výhonkem pravicového populismu je laciné. Vždyť v Turecku byl před dvanácti lety odsouzen dnešní premiér Erdogan za to, že veřejně citoval sto let staré verše: "Mešity jsou naše kasárna, kupole naše helmy, minarety naše bajonety a věřící naši vojáci." A Evropa tu ochranu sekulárního státu chválila.

Jistě, racionální Evropan minarety k bajonetům nepřirovnává. Ale racionální Evropan si všímá normotvorné role islámu. Pokud muslimové v Evropě nadřazují normy islámu normám občanským, něco tu smrdí. Švýcaři neodmítli minarety kvůli jejich cizorodé architektuře či kvůli hluku muezzinů. V zemi, kde radnice dokážou prosadit zákaz vjezdu aut do některých alpských údolí, by si s architekturou i hlukem poradili. Švýcaři odmítli symbol nadřazování norem islámu.

Hledáme-li tu nějaký společný evropský jmenovatel, najdeme ho ve sklonu k umělým harmonizacím. Proč jsou minarety zakázány v celém Švýcarsku, když většinám v Ženevě, Basileji či Lausanne nevadí? Mají smůlu. Stejně jako ti Evropané, kteří si myslí, že by vedle sebe mohly koexistovat kuřácké i nekuřácké restaurace, zářivky i žárovky. Kdo se vymyká, je zglajchšaltován.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.