Lidovky.cz

Zkreslené informace

Názory

  19:01
Ad LN 8. 12.: Nechtěla vídat otce, musela do ústavu

Paní redaktorka hovoří o velmi závažné problematice, týkající se ohrožených dětí a jejich rodin, o způsobech řešení jejich situace. Hledání řešení zaměstnává řadu odborníků napříč profesemi a resorty. V článku pak postrádáme jak objektivní informace, tak stanoviska zmiňovaných pracovišť, když už došlo k tak nešťastnému zveřejnění konkrétního případu. Zveřejnění plného jména dítěte je navíc porušením principů platných a závazných dle mezinárodní Úmluvy o právech dítěte.
Je velmi neetické jmenovat dítě a řešit jeho situaci tímto způsobem v tisku.

Již samotný název článku je zavádějící a tendenční. Z konkrétního příkladu, kdy je jmenovaná dívka prezentována jako oběť otce, sociálních pracovnic, soudu, Domu tří přání a dalších, je vyvozen závěr, který s ním není, ani nemůže být v příčinné souvislosti. Totiž, že umístění dítěte v ústavu je vždy to nejhorší řešení situace způsobené selháním systému péče o dítě a nekvalitní prací sociálních pracovnic, či jiných odborníků.

Dům tří přání je nestátní nezisková organizace, která je již řadu let považována za profesionální pracoviště. Naše práce je ceněna řadou odborníků, jsme členy odborných komisí a profesních skupin, které mají za cíl situaci ohrožených dětí skutečně řešit.
Spolupracujeme s odborníky na krajské i ministerské úrovni, naše principy práce a zkušenosti jsou vyhledávány řadou odborníků a využívány při meziresortních jednáních.

Podílíme se na snižování počtu dětí v ústavní výchově, naše práce je velmi často hodnocena jako příklad dobré praxe.

V obecné rovině trváme na tom, že jsou pro nás závazné standardy práce a etický kodex jako jejich součást. Proto se ke konkrétní části článku, kde je popisován náš neprofesionální přístup nebudeme vyjadřovat. Respekt k dětem a jejich rodině je základním principem naší práce .
Tímto neobjektivním článkem je poškozováno naše dobré jméno, je dehonestována práce nejen naše, ale i sociálních pracovníků, soudu a dalších, v článku nejmenovaných.

I takto lze děti ohrožovat. Zkreslováním informací, mařením práce a srážením autority těch, kteří se mnohdy za podmínek neadekvátních náročnosti práce zabývají řešením situace ohrožených dětí a jejich rodin.

Autor:
Témata: rodina
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.