Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Paralelní světy Jana F.

Názory

  6:00aktualizováno  6:01
Pravicová rétorika, levicová politika. Tak glosoval Mirek Topolánek ve svých lepších a vtipnějších dnech závěrečnou etapu vládnutí Václava Klause. Současný prezident hodně mluvil o svobodě, odpovědnosti, volném trhu. A tvrdě se bránil privatizaci bank a deregulaci nájmů.

Premiér Fischer posílá novinářům vítězné gesto po jmenování jeho kabinetu. foto: Lidové noviny

Sebevědomá rétorika, ušlápnutá politika. Asi tak se dá nejvýstižněji popsat vládnutí Jana Fischera od rozpočtového karambolu před třemi týdny. Premiér v četných televizních proslovech stále vypadá jako ten sebevědomý odhodlaný lídr, ve kterého se z nenápadného šedého statistika vyklubal na podzim, když pod hrozbou demise donutil Jiřího Paroubka schválit Janotův úsporný balíček. Tehdy to vypadalo, že jeho vládnutí může mít nějaký cíl a smysl. Byla to iluze.

Tvář nesmlouvavého fiskálního konzervativce, připraveného nevydat ani státní korunu nazmar. teď zakrývá podstatu. Jan Fischer už vládne přesně podle not rozhazovačné sněmovní koalice Jiřího Paroubka. Pro ilustraci dva příklady posledních dní. V pondělí vláda přesně podle vůle Paroubkovy sněmovní koalice nesáhla na platy hasičů a policistů. Tím zbořila jednu z posledních úspor v Janotově balíčku, z nějž v podstatě zbylo už jen zvýšení daní. Měla přitom právo platy snížit. O odměnách státních zaměstnanců nerozhoduje sněmovna, ale výhradně vláda. Fischer bohužel propásl příležitost šetřit.

Stejně razantně premiér opakuje, jak se zasadí, aby jeho kabinet odmítl další rozhazovačné plány za bezmála dvacet miliard: třinácté důchody, proplácení prvních třech dní nemocenské, zrušení zdravotnických poplatků, vyšší mateřskou. Jenže na to nemá sílu. Jeho vláda už v tichosti před více než měsícem (na zasedání, kde chyběl ministr financí Eduard Janota) Paroubkův předvolební balíček projednala. Nic z miliardových nápadů výslovně neodmítla. Byrokratickou mluvou řečeno: zaujala k nim neutrální stanovisko. Tak vypadá razantní Ne Jana Fischera v činech.

Asi právě proto se o Paroubkově balíčku jednalo v diskrétní tichosti, zatímco u tak podstatných záležitostí jako je dotované ovoce do škol nebo brožurky gendrově korektního jazyka jsou média vítána.
Jan Fischer nemá šanci nic razantně odmítnout. Bez sociálně demokratických emisarů, které drží pevně v rukou Martin Pecina, si ani ruce neumyje. A ti nic víc než "neutrální stanovisko" nedovolí. Zvlášť, když se připadají ještě vyslanci zelených.

Polehčující okolností pro Fischera je, že vládne v opravdu bizarní situaci. Většina, která ho do vlády vyslala dávno neexistuje. Sněmovnu ovládá úplně jiná koalice. A vládnout partyzánsky navzdory parlamentu není úplně standardní ani snadné.
Tak zhruba budou vypadat příští měsíce do voleb. Fischer nebude mít nejmenší vliv, kolik stát utratí. A Jiří Paroubek si tak jako před čtyřmi lety udělá miliardovou předvolební kampaň přímo ve sněmovně. PF 2010.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.