Lidovky.cz

Vědy o člověku nedávají klíč k člověku?

Názory

  21:06
Ad LN 2. 2.: Kde se v nich bere ta pýcha?
Ve svém článku Tyranie matematiky na obzoru (LN, 29. 1. 2010) jsem jako příklad jednostranného uvažování uvedla přírodovědce, který neexaktní vědy pokládá za jakési zbytečné tlachy. Oponuje mi čtenářka Šárka Hrdinová (LN, 2. 2. 2010) a uvádí příklady lidí, kterým jdou exaktní i humanitní vědy. V článku mi však nešlo o to dokázat, že humanitní typ vzdělání plodí veleduchy, a exaktní naopak, to by byl samozřejmě nesmysl. Jednostranné, technokratické myšlení může mít i absolvent humanitního oboru, jak právě svým dopisem dokazuje tato čtenářka. Doslova napsala: "Ani společenskovědní obory neobsahují klíč k životu. Ten si musí každý najít sám na základě výchovy v rodině."
A co podle čtenářky obsahují? Pseudovědecké tlachy? Vážně jako středoškolská profesorka netuší, že díla – namátkou – Frommova, Jungova, Franklova, R. A. Johnsonova nebo třeba T. Mooreova jsou jakožto svébytné filozofické systémy právě takovými klíči? Neví, že pokud vám doma dali dobrou výchovu, postupovali v souladu s poznatky některých společenských věd? A když výchova dobrá nebyla, můžete to v dospělosti dohnat, pokud se s těmito poznatky seznámíte. Ale proč se ptám, také jsem měla takové učitele. Bohužel…
Š. Hrdinová vyzdvihuje přínos matematiky pro uplatnění praktických dovedností, jiní logické matematické myšlení. Jistě, ale co to má co dělat s faktem, že nejdůležitější "věci" nemají logiku a nejsou praktického charakteru? Ale až mi integrál zprostředkuje pochopení sebe a druhých, kvadratická rovnice poradí, jak být šťastná, a limita funkce v nekonečnu poskytne odpovědi na základní otázky lidské existence, určitě změním názor.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.