Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Přehnaná vstřícnost Jana Fischera

Názory

  6:55
Premiér Jan Fischer si svou přehnanou vstřícností k vyhrožujícím dopravákům řekl o návštěvy dalších předáků. Jako první se objednala rtuťovitá šéfka úřednických odborů Alena Vondrová.

Ministr financí Eduard Janota a premiér Jan Fischer na schůzi sněmovny. foto: ČTK

"Rozhodně nechceme vyhrožovat stávkami.. Chceme ale upozornit pana premiéra na kritický stav ve státním sektoru. Další snižování počtu pracovních míst by ohrozilo chod některých státních organizací. A škrty ve mzdách jsou také těžko akceptovatelné. Již nyní mají některé úřady problém sehnat kvalifikované pracovníky, protože platy ve státní sféře jsou velmi nízké." vzkázala Fischerovi už minulý týden v LN.

Včera zveřejnil statistický úřad nová čísla o platech. Takže se sluší dát slova paní Vondrové do souvislostí. Ti, kdo pracují v soukromých firmách, si loni vydělali v průměru 23 411 korun měsíčně. Lidé placení z veřejných rozpočtů si přišli na 23 443 měsíčně.
Ještě zajímavější je srovnání za poslední čtvrtletí. U soukromníka se vydělávalo 25 347 korun, ve veřejných službách 27 498 korun.
Vysvětlení je zřejmé. Jak před časem upozornil šéf personální společnosti Mercer Martin Mácha, skoro žádné soukromé firmy nevyplácely odměny ani bonusy. Ve státních úřadech a spol. se na ně podle všeho zdroje našly.

Průměr samozřejmě vždy zastírá důležité detaily. V mnoha profesích berou skutečně lidé pracující pro stát zlomek toho, co jejich kolegové v soukromých firmách. Tajemství vysokého průměru ale nejspíš vysvětluje fakt, že úřednicí a další středně kvalifikovaní lidé na místech s průměrnými nároky a zodpovědností, si ve státních službách vydělají to, co by jim soukromá firma nikdy nenabídla. K tomu připočtěme jistoty a další výhody, jež práce ve veřejných službách zajišťuje. A dodejme detail, který poměry dobře ilustruje: průměrný úředník pražského dopravního podniku si přijde měsíčně na 30 tisíc měsíčně.

Loňské rozdíly by se ještě daly vysvětlit recesí, nutící mnohé firmy propouštět a snižovat platy. Státní zaměstnanci si ale (s čestnou výjimkou prvního čtvrtletí 2008) vydělávají víc přinejmenším od roku 2006, kdy jsme zažívali nejsilnější prosperitu po roce 1989.

Není to český unikát. Platy u soukromníků výrazně víc zaostávají nejen v Řecku nebo Francii, ale i ve Velké Británii a Spojených státech. Irský list Irish Times včera upozornil, že Evropské komise se chystá monitorovat platy ve veřejných službách. Není úplně jasné, přes který paragraf Lisabonské smlouvy si chce toto právo přisvojit. Čím dál jasnější ale je, jak silně do obrovských rozpočtových schodků stahují země právě výdaje na platy a benefity ve veřejných službách.
Tak jen abychom věděli, kdo je Alena Vondrová, a čí platy hájí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.