Lidovky.cz

WEISS: Dohnat a nezapotit se

Názory

  7:48
Ambice „dohnat a předehnat“ je bohužel v naší zemi zdiskreditovaná chruščovovským blouzněním. Ve skutečnosti je ekonomický fatalismus stejně absurdní. Proč by všichni měli zůstat v jednou provždy daném relativním ekonomickém postavení? Po druhé světové válce nikoho nenapadlo, jak zbohatnou asijští tygři, Irsko bylo „věčně“ chudé až do 80. let a v polovině minulého desetiletí si mnozí nepředstavovali, že Slovensko brzy poroste rychleji než my.

Ale země, která se chce vymknout ekonomickému fatalismu, musí vykazovat jistou míru ochoty riskovat, přijímat dynamické změny, vyměnit vyšší míru růstu za nižší míru jistoty a předvídatelnosti. Té ochoty tu v posledních desetiletích navzdory thatcherovskému ideologickému mimikry nikdy moc nebylo. Když Jiří Paroubek mluví o tom, že dohoníme Německo, zjevně vyvolává představu německé spotřeby. Jenže Německo se své životní úrovně nedopracovalo paroubkovskými metodami – tak například dohánění německého důchodového věku (65 let) máme naplánováno až do roku 2030.
Štědrá náruč sociálních podpor, kterou rázný vůdce zaplatí z kapes bohatých, to připomíná spíš argentinský perónismus. Ekonomický vývoj států se skutečně nemusí ubírat podle setrvalého kurzu – Argentina se ještě po druhé světové válce řadila co do produktu na hlavu do první světové desítky; dnes se pohybuje kolem šedesátého místa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.