Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Nečas a Armani

Evropa

  7:08
Jestli má někdo skutečně přehled o politice, pak jsou to byznysmeni. Jejich vhled, úvahy a postřehy výrazně převyšují vývody akademických politologů, kterými nás denně zásobují servery a televize. Znalost politiky stoupá s mírou závislosti firmy na obchodech se státem. Příjemci dotací a veřejných zakázek mají vůbec nejlepší přehled, co se v politice děje. Podle míry závislosti se byznysmeni dají rozdělit do tří kategorií.

Závislí
Politické kontakty jsou pro ně přinejmenším stejně důležité jako manažerské schopnosti. Jejich úspěch velmi záleží na tom, kdo je zrovna u moci. Do této skupiny patří všichni šéfové státem ovládaných firem od Martina Romana z ČEZ po Miroslava Dvořáka z Českých aerolinií. Patří sem ale hlavně také všechny stavební a konzultační firmy, kterým přináší zisky dotace a státní zakázky.Na státu zcela závislých podnikatelů bohužel stále přibývá. Vláda už nic neprivatizuje a do země naopak míří miliardy na dotacích z Evropské unie. Této skupině se také tradičně říká velký byznys. V Česku už k ní překvapivě nepatří bankéři.

Částečně závislí
Do této skupiny patří většina firem. Politici o jejich podnikání nerozhodují úplně přímo. Nemusí s nimi proto udržovat tak čilé vztahy jako závislí. Velmi často ale potřebují vylobbovat něco pro svůj obor. Upravit zákon nebo vyhlášku. Typickým exemplářem částečně závislých je Czech Cool. Rozhodnutí o těžebních limitech, je rozhodnutí o miliardách zisků těžební skupiny. Částečně závislí se velmi často sdružují do komor a svazů, přes které pak protlačují své zájmy u politiků.

Nezávislí
Živnostníci a drobní podnikatelé. Politici jim ovlivňují život podobně jako částečně závislým. Na rozdíl od nich mají ale menší lobbistickou sílu a pravidla se jim jen málokdy podaří ovlivnit podle svých představ. Špatné zákony, regulace a nejistota je zasahují nesrovnatelně víc než první dvě skupiny Na rozdíl od nich nedokáží uniknout díky dobrým politickým vazbám.

Čím méně bude závislých, tím zdravější bude ekonomika a čistější politika. Nový volební lídr ODS, roky považovaný za hlavní mozek strany, už před devíti lety tvrdil, že "Živnostník v Kardašově Řečici musí být pro nás v ODS důležitější než blahobytný bankéř v obleku od Armaniho a v botách od Gucciho." Většina jeho předchůdců podlehla svodům velkého byznysu. Tak uvidíme, jak dlouho Armaniho šarmu odolá Nečas.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.