Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Kdo nejvíc flámuje? Irové

Názory

  7:04
Přísloví pije jako Dán neplatí. Váš pocit (když se snažíte si na večer zarezervovat stůl a nemůžete uspět), že stále více Čechů tráví noci po hospodách, je opravdu jen pouhým pocitem.

Mladý pár popíjí v baru foto: shutterstock.com

A že v Británii se nejvíc flámuje? Vzpomínáte si přece na množství zejména opilých mladistvých, kteří se do sebe snaží dostat co nejvíc alkoholu, než "puby" zavřou. Ale zdání klame. Podle nového průzkumu Eurobarometru se totiž nejvíce opíjejí Irové, Rumuni, Němci a Rakušané.

Zajímavý průzkum a zajímavý výsledek. Nejdříve je potřeba si vysvětlit určité pojmy. Pro účely studie byla použita následující definice flámování – když za jeden večer vypijete více než pět sklenic alkoholu. Průzkum byl proveden v říjnu loňského roku a účastnilo se ho 27 tisíc lidí z celé Evropské unie. Nejvíce lidí se přitom přiznalo k častému flámování v Irsku – 44 procent, jen o pět procent méně jich bylo v Rumunsku. Poté následovalo Německo a Rakousko s 36 procenty.

Češi z průzkumu vyšli velmi dobře. 82 procent z nich přiznalo, že se v minulém roce někdy napilo – což je pochopitelné. Z této skupiny ale jen sedm procent připustilo, že pije každý den, což například v Portugalsku přiznal každý druhý. Češi podle této studie také nejčastěji pijí jen jednou týdně – také překvapivé zjištění. A dají si vždy jen jednu až dvě skleničky.

Konkrétně například na otázku, kolikrát jste pili za poslední měsíc, odpověděli dotazování z České republiky následovně: sedm procent denně, sedm procent čtyřikrát až pětkrát týdně, 18 procent dvakrát až třikrát týdně, 29 procent jednou za týden, 23 procent jen dvakrát až třikrát za měsíc a 16 procent jednou za měsíc. Do které skupiny patříte?

V této charakteristice se ukázali jako největší "pijáci" Portugalci, následovaní Italy, Francouzi a Španěly – velké procento z nich pije každý den, což je celkem pochopitelné vzhledem k jejich životnímu stylu. I k polednímu salátu či těstovinám zde totiž nezbytně patří sklenka vína. A kde prý mají nejméně opilých? V Lotyšsku, Švédsku a Lucembursku.

Na závěr krátká odbočka od alkoholu ke sportu. Víte, co má společného fotbalista Cristiano Ronaldo a Lisabonská smlouva? Slavný útočník nejspíš tento více než 250 stránkový dokument nikdy nečetl, nicméně brzy možná tak trochu zjistí, co se v něm všechno píše. Lisabonská smlouva totiž posiluje pravomoci Evropské unie na poli sportu. A zrovna tento týden se v Madridu sešli ministři sedmadvacítky, kteří mají sportovní aktivity v portfoliu. A co mají mimo jiné v plánu? Chtějí si posvítit na hospodaření klubů, množství z nich má totiž velké dluhy a to zejména kvůli drahým přestupům. A jaký byl nejdražší přestup v dějinách fotbalu? Loňská Ronaldova cesta z Manchesteru United do Realu Madrid za 80 milionů liber, tedy v přepočtu okolo 2,5 miliardy korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.