Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Aténské embargo na VW a Diora

Názory

  7:00
PRAHA - Řekům možná půjde nepopulární šetření snáz, než se na první pohled zdá. Přistupují k němu promyšleně. Proto se rozhodli vzdát se zboží ze zemí, které jim v záchranném balíku posílají nejvíc peněz. Takže jako první to logicky odnesli Němci. Řekové už bojkotují Volkswageny, myčky Miele nebo léky od Bayeru.

Volkswagen logo foto: Reprofoto

Druhá nejspíš přijde na řadu Francie. Ta sice schválila záchranu v tichosti jako první ze všech zemí eurozóny, francouzská společnost ale není k odeslání miliard do Atén o nic vstřícnější než německá. Nicolas Sarkozy to zatím jen na rozdíl od německé kancléřky Angely Merkelové zdatněji kočíruje, protože má nesrovnatelně větší vliv na domácí média.

Zatímco německá média jsou den co den plná průzkumu o stoupajícím odporu platit za Řeky, v Pařiži se nálada raději nezkoumá. Levicové deníky Liberation a Le Monde, které Sarkozyho zrovna nemusí, se ale stále víc osmělují. A přímo od Sarkozyho ministra pro Evropu Pierra Lellouche se tak dočítáme, že kvůli řecké pomoci se zemí "šíří vlna euroskepticismu" a že "tohle jaro je jarem všech nebezpečí."

Takže vyloučeny nejsou ani paralelní demonstrace, kdy se v Aténách bude stávkovat proti přijetí pomoci Evropské unie a v Paříži ve stejnou chvíli proti jejímu odeslání.

A jak víme z rodiny předsedy českých sociálních demokratů Jiřího Paroubka, Řekové, a ti levicoví zvlášť, mají slabost pro francouzské značky. Na nákupy sice létají do Milána – ale k Diorovi. Budou-li podobně důslední jako u Němců, musí zapomenout i na Chanel, Yves Saint Laurenta, Lavina a pár dalších značek, které si roky na dluh dopřávali.

Pak přichází Nizozemsko, Itálie, Španělsko… A za chvíli skončí Řekové u opravdu asketického životního stylu, protože sami kromě kulinářských lahůdek nic moc nevyrábí.

Pak se jistě časem objeví další konspirační teorie, že Němci, Francouzi a spol. roky pohodlně vydělávali na tom, že jim do Atén všechny ty Siemensy, Porsche a Diory vozili. A jejich banky jim na to za vysoký úrok půjčovaly. Ceny v Aténách jsou přece ne náhodou jen o desetinu nižší než v bohatém New Yorku.

Do Atén pak jistě dorazí mnoho zájezdů německé TUI. Němečtí důchodci, patřící k tradičním fanouškům řeckých prázdnin, nebudou riskovat, že se jako výrazu díku za svá eura dočkají rány zápalnou lahví. Kromě příjemného klimatu a vlídných cen mají rádi i klid a jistotu.

Řekové ale jistě nepřijdou o všechny obdivovatele. Podle nedávného průzkumu jsou turistickou jedničkou pro Číňany. A ti jim (s výjimkou svého dílu v pomoci Mezinárodního měnového fondu) nic na záchranu před bankrotem neposílají. Pragmatičtí komunisté v Pekingu byli mezi prvními, kdo odmítl koupit řecké dluhopisy. Takže v logice řeckého přístupu k věci budou v Aténách vítáni.

A aby paranoidních scénářů nebylo málo, předseda Evropské komise José Manuel Barroso, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy synchronizovaně obviní z rozpoutání řecké krize "spekulanty". Už zapomenou dodat, že s řeckými a portugalskými dluhopisy tolik neobchodují zlověstné anglosaské investiční fondy, ale hlavně německé a francouzské banky.

Prezidentem Evropské unie je naštěstí rozvážný Herman Van Rompuy, který na rozdíl od ostatních zachovává klid a "situaci detailně sleduje."

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.