Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Kdo si zaslouží být v EU?

Evropa

  12:44
Unijní politikou hýbe v posledních dnech a týdnech jediné téma – ekonomika, situace Řecka či Evropskou komisí nově navrhované zvláštní daně pro banky v zemích EU pro případ, že by některá z nich padla. Jen nedaleko od Atén se ale také dějí zajímavé věci, tak trochu opomíjené, které stojí za zmínku. Tedy spíše za pozastavení se a položení si otázky: Kdo si zaslouží být v Evropské unii?

komisař Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Knut Vollebaek a slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák foto: ČTK

Nyní problémové Řecko je jednou z mála balkánských zemí, které patří do unie. Země bývalé Jugoslávie se o vstup již řadu let snaží, více či méně úspěšně. Na velmi dobré cestě je Chorvatsko, Kosovo je asi nejdál, situace Bosny je nepřehledná. A právě o ní chci dneska psát.

Zjednodušeně by se dalo říct, že témata článků o Bosně (kromě každoročního výročí masakru ve Srebrenici) jsou jen dvě a pravidelně se střídají – země se přibližuje k EU nebo naopak Brusel je v nedohlednu a k tomu se nedávno objevilo dokonce i Bosna je na pokraji občanské války. Tak vážná zde situace není. Nicméně dění posledních dní se řadí spíše k té druhé skupině zpráv.

V jednom z rozhovorů s Miroslavem Lajčákem, tehdejším správcem Bosny, nynějším slovenským ministrem zahraničí, jsem se ho ptala mimo jiné i na to, jak funguje komunikace s jednotlivými představiteli země – přece jen zde žijí bosenští Srbové, muslimové, Chorvati, každého zastupuje někdo jiný s jiným názorem na věc jak zemi celkově spravovat. Tenkrát mi pobaveně odpověděl: Představte si, že proti vám nestojí jen pár ministrů, ale jsou jich desítky, nejen desítky náměstků, ale stovky...takže s kým pak ve výsledku jednat, je občas velmi těžké. Jenže jemu i dalším se to dařilo. Vše bylo na dobré cestě, místní politici byli ochotní jednat jak spolu, tak s EU či mezinárodním společenstvím a reformy úspěšně pokračovaly. Pak ale přišel dosti nečekaný krok. Místní předseda vlády Nikola Špirić tento týden v dopise adresovaném OSN obvinil zvláštního představitele pro Bosnu Valentina Inzka (nahradil právě Lajčáka) z destabilizace země a vyzval generálního tajemníka Pan Ki-muna, aby jej zprostil funkce. "Pokračující zasahování do místních politických záležitostí destabilizuje a podkopává snahy o dosažení konsensu," napsal v dopise Špirić. Inzko se ale nedal a hned druhý den vrátil úder. Podle něj se místní politici nedokážou shodnou, kam by měla země směřovat a v tom je hlavní problém.

Takže hádky a obviňování jsou na denním pořádku a to všechno jen pár dní předtím, než se má konat právě v Sarajevu velký summit západobalkánských zemí s EU, kde se chtěla Bosna předvést, jak zde všechno krásně klape. Velký z důvodu toho, že kromě zástupců unie včetně komisaře pro rozšíření Štefana Füleho, se ho mají zúčastnit i představitelé Spojených států, Ruska, Francie či Turecka. Bosna ale vůbec není jen jediné potencionálně výbušné téma. Například nedávný regionální balkánský summit ve slovinském Brdu skončil fiaskem z jiného důvodu – nedostavil se na něj srbský prezident kvůli tomu, že tam byl přítomen kosovský premiér (Srbové stále neuznávají vyhlášení nezávislosti této své bývalé provincie). Jak to nakonec dopadne příští středu, je těžké odhadnout. Jasné je ale jedno - v Sarajevu bude nejspíš pěkně horko.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.