Lidovky.cz

PETRÁČEK: Sbohem a alzheimer

Názory

  9:02
Žít s Alzheimerovou chorobou (demencí) není snadné, ale ještě složitější je žít s někým, kdo jí trpí. Znamená to de facto celodenní péči. Ne lékařskou, ale dohled nad těmi nejobyčejnějšími věcmi: aby dotyčný nenechal puštěný sporák, aby nevpustil do domu třeba zloděje, aby mimoděk neutratil celý důchod za cosi...

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Stále více lidí s alzheimerem žije, tedy zákonitě přibývá i těch, kteří o ně musí pečovat. Je to nějaká nová nemoc, která nám hrozí zničením? Nová vlna periodicky strašících obav?

Ne, to není jako šíření HIV, byť čísla mohou zdánlivě dokládat opak. Když demenci před sto lety Alois Alzheimer diagnostikoval, byla vzácná. Dnes jí trpí 30 milionů lidí a v polovině století to prý bude 100 milionů.

Čtěte více

Ten nárůst působí jako memento. Jako že něco děláme špatně. Ale ve skutečnosti dokládá zlepšení životních podmínek, ne zhoršení. Demence je choroba vysokého stáří, a jak se ve vyspělém světě prodlužuje střední délka života (pravděpodobnost dožití), zvyšuje se i počet těch, u nichž se projeví.

Civilizačním problémem není demence samotná, ale podmínky, které jí vystavují čím dál víc kandidátů. Řeknemeli, že Charles Bronson, Ronald Reagan či Rita Hayworthová byli dementní, zní to neslušně. Řekneme-li, že trpěli Alzheimerovou chorobou, zní to civilizačně, vzdělaně, úctyhodně.

Tak v čem je problém? Ne každý s tou diagnózou odhadne hranici své vlastní demence. Ne každý je Ronald Reagan, který se dojemně a otevřeně rozloučil s Američany s tím, že pak už je vnímat nebude. A ne každý má zajištěnou takovou péči.

Můžeme spekulovat o šancích léčby, zbrzdění choroby či zmírnění důsledků. Ale podíváme-li se na věc selským rozumem, je lepší se připravit na rodinnou péči. Tohle téma je spíše sociální než medicínské.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.