Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Rozpadne se ECR, klub českých ODS?

Evropa

  10:25
Mohlo by se zdát, že se to Čechů netýká. V polské straně Právo a spravedlnost (PiS) to vře. Kvůli neshodám se tři zástupci strany, zároveň europoslanci, rozhodli z PiS vystoupit a vytvořit novou formaci.

Jaroslaw Kaczyński foto: Reuters

Adam Bielan, Michal Kaminski a Pawel Kowal oznámili v úterý v polské televizi, že vytvářejí "asociaci" s názvem "Polsko je nejdůležitější". A že se k nim připojují ještě dvě bývalé poslankyně PiS (Elzbieta Jakubiaková a Joanna Kluzik-Rostkowská), které byly z této strany nedávno vyloučeny kvůli údajné neloajalitě k šéfovi Jaroslawu Kaczynskému. Až potud to vypadá, že jde o vnitropolskou záležitost. Jenže není tomu tak. Rozpad Práva a spravedlnosti na dvě skupiny může mít podle expertů velký vliv na fungování frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR) v europarlamentu. A v ECR jsou kromě Poláků i britští konzervativci a hlavně všichni europoslanci z české ODS.

Euroskeptická frakce, budu používat vžitou zkratu ECR, je dosti křehkou koalicí od svého počátku. Již od jejího založení po volbách v roce 2009 se spekulovalo o tom, jak dlouho ECR vydrží. Celé je to společný projekt britských toryů a české ODS, kteří odešli od evropských lidovců (EPP), protože s nimi nesdíleli některé názory – hlavně jim připadali moc proevropští. Spolu s nimi jsou v relativně nesourodé parlamentní frakci i europoslanci z Práva a spravedlnosti a zástupci pěti dalších členských zemí EU. Celkem s 54 zákonodárci tvoří ECR pátou největší skupinu v europarlamentu.

Problém první - šéfem frakce se stal Polák Michal Kaminski, což se mnohým nelíbilo. Britové prý proto chtěli v létě, aby se na vedení podílel i jejich člověk a David Cameron měl dokonce Kaminskému doporučit šéfa britských konzervativců v europarlamentu Timothyho Kirkhopea. K žádným změnám na vrcholných postech ECR zatím nedošlo, nicméně je jasné, že Britové nejsou se současnou situací nijak spokojeni. K rozpadu to ale zatím nevedlo.

Problém druhý - spekulace o zániku frakce jsou stále častější. Již letos v dubnu europoslanec Jan Zahradil (ODS) vyvracel informace britských novin, že by ODS chtěla reformisty opustit. A že by se ráda vrátila do největšího klubu v europarlamentu, do EPP, a Brity by zanechala izolované. Podle českého europoslance byly tyto informace "absolutní nesmysl", jehož záměrem bylo poškodit konzervativce před britskými parlamentními volbami. "Je to špinavá hra, cílené šíření dezinformací," prohlásil tehdy Zahradil. A i po letošních volbách v Česku se objevily spekulace o rozpadu frakce. Že by prý mohli proevropští TOP 09 tlačit euroskeptické poslance z ODS k vystoupení z ECR. Nic takové se nestalo.

Problém třetí – i Britové by prý chtěli ECR opustit. Uvedl to alespoň v létě bývalý britský eurokomisař Chris Patten s tím, že by se toryové rádi vrátili do frakce EPP. Pravdou je, že vznik ECR byl v Británii některými komentátory ostře kritizován. Argumentovali zejména tím, že toryové se po odchodu z "hlavního proudu" v novém uskupení izolují a ztratí vliv na formování evropské politiky. Konzervativci však jakékoli spekulace o odchodu z ECR rezolutně odmítli.

A teď konečně problém čtvrtý a nejaktuálnější – současná situace v polském Právu a spravedlnost. Podle odborníka na bruselskou problematiku Piotra Kaczynského (s dvojčaty Kaczynskými nemá nic společného) bude muset Michal Kaminski ze své funkce šéfa ECR nejspíš odstoupit. A je možné, že někteří "odbojní" Poláci dokonce z frakce odejdou a připojí se k někomu jinému. "Jestliže ale bude mít ECR méně než 50 europoslanců, začnou ztrácet svou moc," poznamenal Kacyzski pro EUObserver.com.

Europoslanec Jan Zahradil, zároveň jeden z místopředsedů ECR, mi na dotaz, zda bude muset Kaminski odstoupit odpověděl: "Zatím ne. Něco se tam opravdu děje, ale nechceme, aby to mělo vliv na ECR." Tak se nechme překvapit....uvidíme, jestli půjde o zásadní zemětřesení nebo jen o pár malých neškodných otřesů...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.