Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Všichni se bojí Číny

Evropa

  9:06
Chtějí do Evropské unie, snaží se, provádějí reformy, hledají Ratka Mladiće. Teď se ale moc nepředvedli. Řeč je o Srbech, kteří se rozhodli bojkotovat zítřejší slavnostní ceremoniál udílení Nobelových cen. Důvod? Čína tak trochu zahrozila, že by tam země neměly poslat své zástupce.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Nemůže přenést přes srdce, že cenu za mír dostal čínský disident Liou Siao-po, kterého považují v Pekingu za zločince. A 19 států na bububu zareagovalo. Stál za rozhodnutím Bělehradu strach? Spíše se mluví o tom, že Srbové Číně dlužili nějakou tu službičku...

Pozoruhodné bylo již odůvodnění srbského postoje. "Srbsko věnuje zvláštní pozornost ochraně lidských práv, ale na druhou stranu bilaterální vztahy s Čínou jsou pro Bělehrad jednou z hlavních priorit," prohlásil ministr zahraničí Vuk Jeremić. Čína je podle něj jedním ze čtyř pilířů srbské zahraniční politiky.

Brusel tímto rozhodnutím ale nepotěšili. Ztíží se jim cesta do Unie? Slovinský europoslanec Jelko Kacin, který je zpravodajem pro Srbsko, byl krokem Bělehradu "šokován". Srbský postoj označil za "servilní". "Neexistuje kandidát či potencionální kandidát na členství v Evropské unii, který by takovým způsobem dával najevo svou servilitu," citovalo Kacina bělehradské radio B92. "Tento krok ukazuje, jaká je srbská politika, pokud jde o lidská práva," dodal europoslanec.

I v samotném Srbsku se ozvaly kritické hlasy. Organizace na ochranu lidských práv vyzvaly politiky, aby své rozhodnutí ještě změnili. "Bojkotem ceremonie Srbsko znovu ukázalo, že jeho postoj je na hony vzdálený boji za lidská práva i hodnotám moderní evropské demokratické společnost," uvedla lidskoprávní organizace Jukom. "Velmi často jsme ohromení jednáním supervelmocí a vždy opatrní, když je třeba podržet někoho, kdo bojuje za lidská práva," charakterizoval zase srbský postoj pro deník Blic uznávaný univerzitní profesor Vojin Dimitrijević.

Nobelův výbor poslal na ceremonii celkem 65 pozvánek na ambasády nacházející se v Oslu. Mezi devatenácti zeměmi, které odmítly přijít, jsou například zástupci tradičních čínských spojenců jako je Venezuela či Kuba, či státy jako Filipíny, Kazachstán, Saúdská Arábie nebo Írán. Čínský nátlak asi nejlépe vystihuje citát náměstka čínského ministra zahraničí Cchuej tchien-kchaje. "Evropské národy se musí rozhodnout – chtějí být součástí politické hry? Nebo chtějí jednat zodpovědně a rozvíjet přátelské vztahy s čínskou vládou a lidem?" Takže v překladu: Stejně nás všichni potřebujete, takže koukejte dělat, co vám řekneme. Politický nátlak a ekonomické vydírání.

Srbská vláda byla tak trochu v kleštích. Čína je velmoc, která dosud neuznala Kosovo (bývalou srbskou provincii), stojí tedy za Bělehradem a podporuje ho. Navíc před dvěma lety čínští diplomaté bojkotovali udílení Nobelovy ceny za mír Marttimu Ahtisaarimu. Ten jí dostal mimo jiné za svou mírovou misi v Kosovu, ale Srbům se nelíbil jeho příliš vstřícný postoj ke kosovským Albáncům. Peking tak zase vyšel Bělehradu vstříc. Takže teď prý nastal čas, kdy chce zase Čína na oplátku něco od Srbska. A tak to v politice prostě chodí...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.