Lidovky.cz

WEISS: Jak je důležitá žaloba

Názory

  9:57
Politik bez podaného trestního oznámení na kontě jako by nebyl.

Ministr dopravy Vít Bárta. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Ministr Bárta oznámil v přímém přenosu trestní oznámení na manažery ředitelství silnic a dálnic napojené na severočeské "kmotry" (fakticky ho ovšem v tu chvíli ještě nepodal – policie by kvůli tomu měla zvážit vysílání mobilních služeben do televize, podobně jako na fotbalová utkání).

Kmotr Benda "vrátil úder" trestním oznámením na Bártu. K němu se nevydržel nepřipojit Jiří Paroubek – vždyť je to jeho kmotr (tedy jeho dcery). Tato praxe ovšem není nová, David Rath má jistě víc zářezů na pažbě než všichni zmínění dohromady.

Čtěte více

Ale jakých zářezů? To tedy musí mít něco v ruce, když už jde na policii, řekne si divák. Opak je pravdou. Podat trestní oznámení je právem každého občana. To nejhorší, co se může stát, je, že ho policie odloží. Za vyfabulované podání v praxi nehrozí žádné sankce. Politik dál už nemusí na nic odpovídat – vždyť by ohrozil vyšetřování!

Úplně stejně poslouží i občanskoprávní spor. Agentura ABL kvůli informacím o sledování na Praze 11 podala na MF Dnes žalobu, tudíž se k věci nevyjadřuje. A nevyjadřuje se ani ministr Bárta, byť už s ABL nemá nic společného – rozhodne se přece v soudní síni.

Žádný zákon ani soud mu to sice nenařizuje, ale pro něj je v tuto chvíli velmi výhodné opustit přístup politika, který hospodaří s důvěrou, a tudíž potřebuje přesvědčovat veřejnost, a nasadit přístup podnikatele, který chce vyhrát spor o peníze a nikomu žádné vysvětlování nedluží.

Spor se přitom může táhnout léta. A v zemi, která je stále ještě mírně opojená z toho, že má poprvé ve vládě velkého podnikatele-selfmademana, to Bártovi může i projít.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.