Lidovky.cz

PETRÁČEK: Jak reformovat Egypt, a nepřivést k moci islamisty?

Názory

  16:44
Je nejvyšší čas zahájit nutné reformy, řekl na adresu Egypta Barack Obama. Problém je ale v tom, že na změny shora je už pozdě. Upřímně, pokládali byste reformy, které vyhlásí dvaaosmdesátiletý Mubarak působící už třicet let jako prezident, za věrohodné?

Nepokoje v Egyptě. foto: Reuters

Společnosti se zážitkem perestrojky o tom vědí své. Kdepak, reformy – tedy atmosféra, která k nim spěje – už klíčí zdola, na ulici.
Co si představit pod reformou v Egyptě, vůdčí zemi arabského světa? To je jádro věci. Když se v autoritářském státě řekne reforma, očekávání míří ke svobodným volbám. Jenže Egypt není Tunisko.

Uspořádá-li teď Tunisko férové volby, nevíme, kdo vyhraje, ale tušíme, že to bude sekulární opozice. Uspořádá-li férové volby Egypt, vyhraje či alespoň výrazně posílí Muslimské bratrstvo, dnes zakázané.

Tunisko by proti tomu byl odvar. Tím by byla i Gaza ovládaná – po svobodných volbách – Hamásem, odnoží Muslimského bratrstva. Egypt pod vlivem islamistů, to by byl osmdesátimilionový stát na rozcestí. Když Mubarak před šesti lety povolil otěže (říkalo se, že připustil reformy), Muslimské bratrstvo sice nesmělo kandidovat, ale nezávislí z jeho řad získali 19 procent parlamentních křesel. Jak by to vypadalo po zásadní reformě?Jako v Alžírsku před dvaceti lety, kde armáda volby anulovala, aby zastavila vítězství islamistů?

Slova jako reforma a demokratizace mají v různých arabských zemích různé dopady. Kdyby v Egyptě přivedla k moci islamisty, byl by to největší úspěch Al Kajdy v době, kdy se na ni už zapomíná. Tak si připomeňme, že Al Kajdě nešlo o zničení Ameriky, ale o získání moci v arabských zemích. O tom, že Egypt potřebuje reformy, není sporu. Ale jak ty reformy nastavit, aby neuvolnily cestu k moci islamistům? Tady je dobrá rada drahá.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.