Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Oficiální evropský vtip

Evropa

  16:54
Mám novou zábavu. Tedy spíše takovou pracovní zábavu. Samozřejmě, že spousta lidí může říct: To je starý, nuda. Ale já jsem teprve začátečník, tak si to užívám. Přihlásila jsem se na Twitter. A důvodem ani tak nebylo, že bych potřebovala sdělovat svoje moudra světu, ale to, že tam spousta lidí píše zajímavé věci. A jak už se několikrát potvrdilo, je to pro novináře i důležitý zdroj informací.

Ilustrační foto foto: Reuters

Na Twitteru lidé popisovali aktuální dění při nedávných nepokojích v Tunisku, stejně tak tomu je i nyní v Egyptě. Prezident EU Herman Van Rompuy po Twitteru na prosincovém summitu Unie sděloval, jak na tom jsou jednání a oznámil tak jako první, že se politici dohodli. Stejně tak nikoli tiskový mluvčí, ale sám Van Rompuy včera tweetoval, že se 11. března uskuteční v Bruselu mimořádný summit zemí eurozóny. A tak tuto informaci začaly přebírat všechny světové agentury...


Často bizarní tweety má třeba Dmitrij Rogozin, velvyslanec Ruska při NATO, který k používání jadrného výraziva nikdy neměl daleko. Je vtipné vidět, co píše Barack Obama (spíše jeho lidé) a co zase Dmitrij Medveděv. Aktivním tweetařem je i šéf europarlamentu Jerzy Buzek.

Existují ale i falešné profily, například náhodou jsem objevila ten, který se údajně hlásí ke kardinálu Miloslavu Vlkovi. "V Římě je krásných 16 stupňů. Sedím venku před jednou kavárnou u Piazza Navona, popíjím ristretto a mžourám do sluníčka jako starý kocour," napsal fiktivní kardinál před týdnem. Podobně se lidé vydávají třeba i za egyptského prezidenta Husního Mubaraka, muže, na kterého je nyní upřena pozornost celého světa. A čeká se: Odejde, či neodejde? Na tomto fiktivním profilu se včera v angličtině objevilo: "Kdo říká, že Egypťané trpí chudobou? Jsem Egypťan a má rodina má 70 miliard dolarů...Vidíte? Žádná chudoba v Egyptě."

Musím přiznat, že na sledování nových tweetů nemám zas tak čas, ale občas se kouknu, třeba mě něco zaujme, něco se dozvím, dostanu zajímavý tip, o čem napsat článek, čím se zabývat. Právě tak jsem narazila na skvělý blog člověka, který si říká Ploum. Jeho nejnovější příspěvek se týká hodně Evropy, Evropanů, tak bych se o něj chtěla podělit. Ploum vychází ze známého "evropského" vtipu.

Ten z ní takto: Evropské nebe? Jste pozván na oficiální oběd. Přivítá vás Angličan. Jídlo připraví Francouz, Ital vás dostane do nálady a všechno je organizováno Němci.

Evropské peklo? Jste pozván na oficiální oběd. Přivítá vás Francouz. Jídlo připravuje Angličan. Němec vás dostane do nálady, ale nezoufejte, všechno je organizováno Italy.

Jak Ploum fabuluje, Belgičané se prý rozhodli, že by tento vtip měl být uznán jako Oficiální evropský vtip, který by mělo znát i každé malé dítě. Sešla se tedy kvůli tomu Evropská rada, neboli summit EU. Jaké byly reakce zemí?

Zástupce Británie s vážnou tváří sdělí, že jde o "opravdu veselý" vtip.

Francouz protestuje, protože se vtip naváží do Francie. Prý to nemůže být vtipné, když je to proti Francii.

Polák protestuje, protože ve vtipu Polsko vůbec nefiguruje.

Lucemburčan se ptá, kdo bude mít k vtipu vlastnická práva.

Švéd neříká nic, jen se na všechny dívá a na tváří má pokřivený úsměv.

Dánové se ptají, kde je ve vtipu nějaká sexuální narážka. Když je to vtip, tak tam musí být, ne?

Nizozemci vtip nepochopili, Portugalci nerozumí tomu, co je to "vtip".

Podle Španělů by byl ten vtip vtipný, jen kdybyste věděli, že ten oběd je v jednu hodinu, což je normálně čas snídaně.

Řekové si stěžují, že o tom obědě nevěděli, a tak prošvihli možnost zadarmo se najíst.

Rumuni se ptají: Jaký byl ten oběd?

Litva a Lotyšsko si stěžují, že jim někdo prohodil tlumočení, což je nepřijatelné, i když se to děje pořád.

Slováci oznamují, že jestliže ten vtip nebyl o malé kachničce a instalatérovi, tak došlo k nějaké chybě v překladu.

Maďaři zatím stále pročítají svou verzi překladu, která má 120 stránek.

Je už závěr jednání a Němec oznamuje, že bylo hezké v Bruselu takto debatovat, ale že musí stihnout vlak do Štrasburku, aby mohlo být přijato rozhodnutí. Žádá, aby někdo vzbudil Itala. Na konci dne se tak stihnout vrátit do Bruselu a oznámit, na čem se dohodli. "Jaké rozhodnutí?" ptá se Ir. Tak si všichni odsouhlasí, že je čas na kafe.

Takže takhle nějak vypadá Evropská unie v nadsázce bloggera Plouma...Tento příběh je sice smyšlený, ale přesto zajímavé, že v něm nijak nefigurují Češi. Nejsme ničím kontroverzní, nebo ani zajímaví?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.