Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Co zabíjí v Libyi? Evropské zbraně

Evropa

  7:00
Odsuzujeme násilí, jsme v šoku z počtu obětí, hrozíme sankcemi, urychleně evakuujeme svoje občany z Libye. Jenže sami máme máslo na hlavě, mám na mysli my Evropané. A spíše je to jedna obrovská hrouda másla. Podle nejnovější výroční zprávy totiž Evropská unie v minulých letech zásobovala Muammara Kaddáfího zbraněmi za stamiliony eur.

Protesty v Libyi foto: Reuters

Jasně, stejně by si získali zbraně jinde. Jenže to neznamená, že jsme jim je museli dodávat i my. Jasně, nemohli jsme předvídat, co se v zemi bude dít (ostatně koho by před rokem napadlo, že tu bude Egypt bez Mubáraka a Tunisko bez bin Alího). Ale s Muammarem Kaddáfím, člověkem, který, jak nyní vyplývá, nejspíš sám nařídil zkázu letadla společnosti PanAm nad skotským Lockerbiem, v čele? To se snad dalo alespoň tušit.

Podle zprávy o vývozu zbraní a vojenského materiálu povolily vlády zemí EU jen v roce 2009 vyvézt do Libye zbraně za 344 milionů eur. Rusko mělo sice loni dodat Kaddáfímu vojenský materiál za rekordních 1,5 miliardy eur, což je mnohem více, nicméně podle světových agentur jsou to právě bomby evropské výroby, které diktátor proti svým lidem používá. Když se podíváme na konkrétní čísla – nejvíce zbraní dodávaly Itálie a Malta, poté následuje Německo, Francie a Británie.

Vtipné, tedy možná spíše s hořkou příchutí je nyní to, jak se jednotlivé země snaží přenést odpovědnost na někoho jiného. Třeba Malta měla vyvézt hlavně malorážní zbraně v hodnotě 80 milionů eur. Maltézské ministerstvo zahraničí to ale popírá a tvrdí, že šlo o pistole pocházející z Itálie a Malta byla jen tranzitním místem, přes které byly zbraně posílány dál. Tedy jak tomu prý ostatně bylo již od středověku, že Malta fungovala jako překladiště zboží do zemí severní Afriky. Ani jediné euro, které jsme dostali od Libyjců, nebylo za zbraně, hájí se Malťané. Italská společnost, která měla pistole vyrábět, se podle serveru EUObserver odmítla k transakci vyjádřit. Nicméně podle záznamů z italských úřadů do Tripolisu sice Řím opravdu vyvážel vojenský materiál, ale šlo zejména o rakety, nikoli o malorážní zbraně. Takže kdo má teď pravdu?

Díky záběrům z libyjských ulic se podařila odhalit ale i další věc – žoldáci najatí Kaddáfím, aby bojovali proti libyjským demonstrantům, používají i belgické zbraně. Vyrobila je společnost FN Herstal a v zakázce za 11,5 milionu eur byly například i dva tisíce plynových samonabíjecích pušek FN 303. Firma o nich na své stránce píše, že zbraň dokáže způsobit šok, a tak zastaví agresora. Jenže je zde zdůrazněno: "Zneužití může vyústit ve zranění či smrt. Nemiřte na obličej či hlavu". A právě to se nyní v Libyi podle mnohých svědků děje. Žoldáci totiž mají k dispozici právě i tyto FN 303. "Civilisté říkají, že tyto zbraně získali z rukou žoldnéřů zaplacených Kaddáfího rodinou. Je to jasná ilustrace rizika, jaké představuje prodej zbraní nestabilním a nespolehlivým režimům," uvedl Cedric Poitevin z belgické nevládní organizace Grip.

Evropská unie zrušila po 18 letech embargo na vývoz zbraní do Libye v říjnu roku 2004. Důvod? Zlepšila se prý situace v oblasti lidských práv v této africké zemi. A navíc existovala nutnost spolupracovat se státem, odkud přes Středozemní moře proudily do Evropy tisíce migrantů. "Dnešek je velmi dobrým dnem...pro mír a bezpečnost po celém světě," okomentoval tehdy zrušení embarga britský ministr zahraničí Jack Straw. Kdyby jen tušil, co nastane...
Jak uvedla mluvčí unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové, sedmadvacítka nyní vývozy zbraní do Libye okamžitě zastavila. Není ale už pozdě?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.